Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Genç kadınlar konferansta buluşuyor:

Genç kadınlar konferansta buluşuyor:

25 Ekim 2017, 18:51

Genç kadınlar, JCA öncülüğünde Darmstadt’ta konferans düzenliyor. JCA Koordinasyon Üyesi Bermal Botan, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğüne ve genç kadın örgütlülüğünün büyütülmesine dair kesin mücadele kararlaşmasının yaşanacağı konferans için, “Gelin hep beraber özgür bir irade ile özgür yaşamı kuralım” çağrısında bulundu.

Jinên Ciwan ên Azad (JCA), ‘Azadiya Serokatî bîryardarî ye, biryardarî Xwebûn e’ (Önderliğin özgürlüğü kararlılıktır, kararlılık kendin olmaktır) şiarıyla üçüncü konferansını düzenliyor. 28 Ekim Cumartesi günü saat 10.00’da Darmstadt Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde düzenlenecek konferansta cins bilinci, özgür eş yaşam, jineoloji, genç kadının rol ve misyonu, gençlik dinamizmi, kapitalist modernite ve erkek egemenlikli sistem konu başlıkları tartışılacak. JCA Koordinasyonu Üyesi Bermal Botan, “Konferansımızı Önderliğimizin özgürlüğüne cevap olabilme kararlılığıyla gerçekleştireceğiz” dedi. 

Bermal Botan, ‘xwebûn’un Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı genç kadınlar açısından taşıdığı önemi, ‘Xwebûn kampanyası kapsamında yürüttükleri çalışmaları ve konferansın içeriğine dair bilgileri gazetemizle paylaştı. 

 

Anlamlı yaşam tarih bilinciyle olur

Konferansın esasen genç kadınların önderliğine, kültürüne, toprağına ve kadın kimliğine sahip çıkmasının kararlılığı ile  gerçekleştirileceğinin altını çizen Bermal Botan, “Toplumsallığın öncü gücü konumundaki genç kadının tarihsiz ve zamansız bir hakikat olarak anlaşılması düşünülemez. Anlamlı bir yaşama doğru ilerlemek tarihsel bilince erişmekten geçer. Ne kadar bu bilinçle donanıp toplumsallığın gelişim seyrini anlarsak o kadar anlamlı yaşam örebiliriz” diye konuştu. 

 

Havva değil Lilith kimliği

Avrupa’da yaşayan genç kadınların özden kopuk bir yaşam sürdürdüklerine dikkat çeken Botan, şöyle devam etti: “Egemen sistem, toplumu öz tarih bilincinden koparmak için muazzam çaba harcıyor. Bunu en çok da genç kadın kimliği üzerinden yürütmek istiyor. Kadınlar kendi özüne yabancılaşmakla kalmayıp kapitalist modernitenin sunduğu ‘özgür kadın’ profilini benimsiyor; erkek zihniyetiyle örülü şekilci bir kadın profilini… Biz de genç kadın hareketi olarak sisteme karşı kararlı mücadele dinamizmini en üst düzeyde yürütüyoruz. Diaspora ülkelerinde yaşayan genç kadının mücadele verme yükümlülüğü daha fazladır. Çünkü genç Kürt kadınlar, toprağından, kültüründen ve özünden kopuk bir yaşam sürdürüyor. Dolayısıyla kendisi olmayan bireyler yetişiyor. O yüzden konferansımızı öz kimlik kararlılığıyla gerçekleştireceğiz. Erkeğin bel kemiğinden oluşan Havvalar değil, asi kadın Lilith’i yaratmak istiyoruz.” 

 

Genç kadının yanılgıları

Yürüttükleri genç kadın çalışmalarında özden kopukluğun yansımalarıyla çokça karşılaştıklarını dile getiren Botan, cins ve kimlik bilincinin zayıflığından dolayı hemcinsine karşı anlık savaş yürütüldüğüne, genç kadın çalışmalarına hassasiyet gösterilmediğine tanık olduklarını söyledi. Botan, Avrupa’da yaşayan genç kadınların taşıdığı yanılgıları şöyle ifade etti: “Avrupa’da yaşayan genç kadınlar, kapitalist modernitenin yanılgılı özgürlük tanımıyla ‘özgürüm, rahatlıkla dışarı çıkabiliyorum, istediğimi giyebiliyorum, herkesle ilişki kurabiliyorum hatta cinsiyetimi bile değiştirebiliyorum’ diyor. Halbuki özgürlük, özgür düşünce ve bilinçle başlar. Giydiğin kostüm, maske, makyaj bunu saklayamaz. Tarihin en acımasız sürecini Avrupa’daki kadınlar yaşıyor. Çünkü erkeğe erkeğe bağımlı, erkek egemen zihniyetle yetiştiriliyorlar. ‘Ailem dışarı çıkmama izin veriyor, demokrattır’ söylemleri bile aslında kadının ne kadar bağımlı olduğunu dışa vuruyor. Kendilerine ‘erkekler bir şey yaparken izin alma gereği duyuyor mu’ diye sorma gereği bile duymuyor. Ailesinin verdiği izni kendisine özgürlük lütfu gibi görüyor. Yaşadığı paradoks tam da burada başlıyor. Jinên Ciwan ên Azad olarak başlattığımız ‘Xwebûn, Xweparastin’ (Kendin ol, kendini koru) kampanyası tam da bu sorunlara yanıttır. ‘Savaşan özgürleşir, özgürleşen güzelleşir, güzelleşen sevilir’ sözü, bu anlamda kendin olmaya bir çağrıdır.”  

 

Ulaşılmayan binlerce kadın var

Örgütlülüklerini büyütme anlamında yeteri mesafeyi katetmediklerini belirten Koordinasyon Üyesi Botan, Avrupa gibi geniş bir sahada binlerce genç kadına daha ulaşamamanın nedenlerini de tartışacaklarını söyledi.  

 

Kesin mücadele kararlılığı

Cins bilinci, özgür eş yaşam, jineoloji, genç kadının rolü, gençlik dinamizmi, kapitalist modernite ve erkek egemenlikli sistem tartışmaları ekseninde güçlü kararlaşmaya ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Botan, “Bu kararlar daha çok Önderliğimizin özgürlüğü için kesin mücadele kararlılığı ve hareketimizin daha da büyümesi için atılan adımlar olacaktır. Aynı zamanda daha büyük çıkışla ‘Xwebûn, Xweparastin’ kampanyasını devam ettirme hedefimiz de vardır” dedi. 

 

‘Konferansta buluşalım’

JCA Koordinasyonu üyesi Bermal Botan, konferans vesilesiyle şu çağrıyı yaptı: “Kendinize, özünüze, kimliğinize ulaşmanın tek yolu kadın özgürlükçü ideoloji ile bütünleşmektir. Gelin hep beraber Önderliğimizin dediği gibi özgür bir irade ile özgür yaşamı kuralım, konferansta buluşalım. Şunu unutmayın; her ne kadar kendinizi özgür hissediyorsanız bile bilin ki dünyada milyonlarca köleleştirilmiş kadın var. Kölece yaşamı özgürleştirme bilincine her geçen günden daha fazla ihtiyacınız var. Bu yüzden gelin özgür yaşamı konferansımızda hep beraber inşa edelim.” 

Konferansın adresi şöyle: 

Staudingerstr. 7  62293 DARMSTADT

Bu haber 381 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı Ekim ayı raporuna..