Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Kürtler Diplomasiye hız vermeli"

"Kürtler Diplomasiye hız vermeli"

15 Ekim 2017, 10:41

KNK tarafından düzenlenen yurtdışı çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı. İki gün süren çalıştayda Avrupa’da yaşayan Kürtlerin KNK bünyesinde ülke meclisleri altında birleşmesi vurgusu yapılarak, ulusal birlik için bir dizi karar alındı.

Çalıştayda yapılan iki günlük yoğun tartışmalarda, ulusal birliğin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapılarak, Avrupa’da Kürt birliğini kapsayan meclislerin kurulma çağrısı yapıldı.

‘HALKIMIZ CİDDİ TEHLİKELERLE KARŞI KARŞIYADIR’

Çalıştayın sonuç bildirgesinde KNK’nin ulusal birlik için başlattığı sürecin önemine değinilerek “bu çalıştayımızı önemli bir süreçte yapıyoruz. Halkımız Ortadoğu’da ciddi tehlikelerle karşı karşıya. Bu tehlikelere karşı tek bir çıkış noktası var; o da ulusal birliğin sağlanmasıdır. Kürt mücadelesi yeni bir döneme girmiştir. Sömürgeci devletler her yönüyle halkımızı kuşatma altına almış durumda. Türkiye, İran, Irak ve Suriye, anti-Kürt cephesini oluşturmuş, her yönüyle halkımıza karşı saldırılarda bulunuyor” denildi.

Kürdistan’ın özgürlüğünün yakınlaştığı belirtilen bildirgede şunlara vurgu yapıldı: “Kürdistan özgürlüğü çok yakınlaşmıştır. Bu herkes tarafından iyi bilinmesi gerekiyor. Şu anda yokluk ve varlık mücadelesi veriliyor. Başarı çok yakındır. Onun için hiçbir yol kalmamıştır. Ondan dolayı herkes bu başarıya kilitlenmeli ve mücadele yürütmelidir. Türkiye ve İran’ın Kürtlerle diyaloğa girmeye niyetleri yok. Tek amaçları Kürtleri yok etmektir. Kürtlerin hak sahibi olmasını istemiyorlar. Açık ve net bir şekilde Kürtlere karşı kirli ittifaklara son verilmesini istiyoruz.”

‘BASKILAR SON BULMALI, ÖCALAN SERBEST BIRAKILMALI’

Yurtdışındaki Kürt çalıştayında alınan kararlardan bazıları şöyle:

*Sömürgeci güçler, Kürt karşıtları politikalarıyla saldırıya geçmiştir. Kürt örgütleri de bu saldırılara karşı bir araya gelmeli ve Kürdistan’ın savunması için güçlü ve iradeli bir birlik oluşturmalılar.

*Saldırı ve ablukaya karşı Güney Kürdistan ve Rojava yönetimi kendi aralarında bir diyalog geliştirerek, bunları kırmalı.

*Güney Kürdistan halkının referandum kararı hak ve meşrudur. Bağdat’ın saldırıları hiçbir şekilde kabul edilemez. Bağdat, halkın kararına saygı duymalı ve diyalog yolunu seçmelidir. 

*Uluslararası güçler, Türkiye ve İran’ın saldırılarına karşı tutum almalı ve açık bir şekilde Kürdistan halkının kararına destek vermeli.

*Türk devletinin Rojava saldırısını kınıyor. Rojava’daki kazanımları destekliyoruz.

*Türk devleti, Kürt lideri Abdullah Öcalan ve bütün Kürt politik tutsaklarını bırakmalı ve Kürt belediyelerini Kürtlere teslim etmeli.

*İran devleti Kürtlere yönelik baskı ve zulme son vermeli ve idamları derhal durdurmalı.  Politik tutsaklar, serbest bırakmalı.

*Kuzey ve Rojhilat Kürdistan’ın direnişini destekliyoruz. “Avrupa’da ciddi bir Kürt kitlesi yaşıyor. AB ülkelerinin Kürtleri bir halk olarak kabul etmesi gerekiyor.

*Avrupa’da faaliyet yürüten Kürdistani kurumlar, çalışmalarına hız vermeli ve Avrupa kurumlarıyla diyaloglarını daha geliştirerek, diplomasi faaliyetlerine hız vermeliler.

*Kürt ve Kürdistan medyası ulusal birlik yayınları esas almalı ve bu doğrultuda yayınlar yapmalıdır.

*Kürt çalıştayı olarak bütün Kürt kurumlarına kendi içlerinde demokrasiyi işleme çağrısında bulunuyoruz.

*Kürt örgütlerinin terör listesinden çıkartılması için aktif mücadele yürütülmeli.

*Yurtdışı Kürt çalıştayı, Kürt kadın mücadelesini desteklemekte. Kadın katliamlarına ve özellikle Avrupa’daki Kürt kadın cinayetlerini mahkûm ediyor.

* İran devletinin Kürt Kolber cinayetlerine karşı çıkıyor ve İran devletini kınıyoruz. 

*Yurtdışı Kürt çalıştayı olarak Mam Celal’ın vefatından dolayı üzüntülerini bildiriyoruz. Hayali olan Kürdistan’ın özgürlük mücadelesini kendimize esas alıyoruz.

Hollanda’da gerçekleştirilen çalıştaya, Kürdistan Parlamento Başkanı Dr. Yusuf Muhammed, Komala (Rojhilat) Başkanı İbrahim Elizade, Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal, Güney Kürdistan Zirat Bakanı Ebdulselam Mecid, Goran Hareketi adına Dr. Çiya Ebas, Kürt siyasetçi Hatip Dicle, PJAK Eş Başkanı Siyamend Muinî, KCK Yürütme Kurulu Üyesi Zubeyir Aydar, KNK eş başkanları Nilüfer Koç, Rêbuwar Reşid’in, Komala, Yekgirtuyî İslami Kurditan, YNK, PYK-S El Wehda, Parti Serbixweyî Kurdistan, Bet-Nahrain Demokratik Partisi, Bizutneteweyi Demokratik Gelî Kurdistan, PSDK-S, Kodar, KCK, Komala İslami Kurdistan, Kürdistan Sosyalist Partisi, Parti Zehmetkêşanî Kurdistan, Parti Guhertina Demokratik a Mezopotamya-Asuri, PJAK olmak üzere yüze yakın parti, kuruluş ve kurum temsilcileri ile heyetleri hazır bulundu.

ANF

Bu haber 528 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dersim’deki tarikat örgütlenmesinde Munzur Üniver..