Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Irkçı asimilasyoncular “Alevi Çalıştayı” düzenlendi

Irkçı asimilasyoncular “Alevi Çalıştayı” düzenlendi

10 Ekim 2017, 20:56

Gazeteci İsmail Pehlivan’ın Alevinet’e verdiği bilgilere göre geçtiğimiz günlerde Balıkesir Akçay’da bulunan bir otelde “Alevi Çalıştayı” düzenlendi. Akçay’daki çalıştayın amacı Alevileri sağ siyasi harekete peşkeş çekmek

Balıkesir’in Akçay ilçesinde bir otelde MHP’ye yakınlığı ile bilinen Ali Rıza Özdemir ve İsmail Baki tarafından organize edilen “Yol Evlatları 1. Alevilik Çalıştayı” yapıldı. Çalıştaya katılan Binali Arı Dede ve gazeteci yazar İsmail Pehlivan PİRHA‘ya konuştu. Gazeteci Pehlivan,

YENİ BİR ÖRGÜTLENMEYE Mİ GİDİLİYOR?

40 kişinin katıldığı söylenen çalıştayda 12 maddelik bir sonuç açıklaması yapıldı. Alevilik Bildirgesi çerçevesinde yeni bir örgütlenmeye gidileceğinin vurgulandığı sonuç açıklamasında yer alan “Türk toplumunun tüm unsurları ile Mustafa Kemal Atatürk’ün başatmış olduğu Türk uluslaşma sürecine katılım temel ilke olarak benimsenmiştir” maddesi de farlı etnik kökene sahip olan Alevileri de tek tipleştirme çabalarını gözler önüne seriyor.

Finansal olarak kimlerin karşıladığının belli olmamakla birlikte kaynağın İran’dan geldiği iddia ediliyor. Çalıştaya katılan Binali Arı Dede çalıştay ile ilgili PİRHA’ya bilgi verdi. Binali Arı, “Hak Muhammed Ali felsefesi doğrultusunda İslam Kur’an anlayışı, 12 İmam Ehlibeyt 4 kapı 40 makam doğrultusunda Pir Rahber Mürşid yolu ile yani Alevilik felsefesini 1400 yıldır yaşadığımız gibi hiçbir kırpıntıya uğratmadan doğru bir şekilde nasıl yürütebiliriz? Dedelerle bir vakıf kurup doğru istikametli bir çalışma yapmak istiyorlar” dedi.

YOL VAKFI FİNANSE EDİYOR

Finansman konusunda bütün belediyelerden kısa bir zamanda bina almak, bağışta bulunmalarını sağlamak ve o binaları kiraya vererek finansman sağlamak istendiğinin söylendiğini belirten Binali Arı, Yol Vakfı’nın finanse ettiğini de ekledi.

Ayrıca Binali Arı, çalıştaya 40 kişiyi aşkın insanın katıldığını, 40 dede ve 130 imza olduğunu söyledi.

“ALEVİLERİ SAĞ SİYASİ HAREKETE PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR”

Aynı çalıştayla ilgili bilgi veren Gazeteci-yazar İsmail Pehlivan ise bu toplantıya birçok Alevi dedesinin çağrılmasına rağmen toplam 22 kişinin katıldığını, bunların bir kısmının da dede olmadığını ifade etti. Çalıştayı düzenleyen Ali Rıza Özdemir ve İsmail Baki’nin hiçbir zaman Aleviliğe hizmet etmeyen kişiler olduklarını söyleyen İsmail Pehlivan, amaçlarının tamamen Alevileri özellikle sağ siyasi bir harekete peşkeş çekmeyi amaçladıklarını kaydetti.

“ALEVİLİĞİN YORUMUNA BAŞKA ŞEYLER KATARAK SUNMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bir kısmının Aleviliği şiileştirmeye, bir kısmının gericileştirerek sünnileştirmeye çalıştığını belirten İsmail Pehlivan şunları söyledi:

“Alevi bildirgesi diye bir kitap yayınlandı. Bu kitabı yayınlayan Ali Rıza Özdemir ile İsmail Baki. Baktığımızda elbette ki genel doğrular var, bunu herkes kabul ediyor. Ama sinsi bir şekilde Aleviliğin yorumuna başka şeyler katarak sunmaya çalışıyorlar. Ama ne yazık ki bizim bazı dedelerimiz bunu göremiyorlar, katılan dedeler de göremiyor. Orada Hüseyin Dede Kargınoğlu, aslında en bilinçli olanları o. Ama en bilinçli bir şekilde bu kişilere hizmet eden de Hüseyin Dede Kargınoğlu. Hüseyin Dede Kargınoğlu büyük bir ihtimalle bir çıkarı olması gerekiyor. Başka türlü Dede Kargın Ocağı’nın bir dedesinin bu tür şeylere alet olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yani alet olmaması lazımdı. Ama ne yazık ki eğer alet oluyorsa bilinçli olarak alet oluyordur ve onun karşılığını da almadan hayatta sanırım onlarla birlikte olmaz. Çünkü Aleviliğe ne kadar zarar vereceğini hepimizden daha iyi bilir Hüseyin Dede Kargınoğlu.”

“YOL VAKFI ALEVLERE AİT DEĞİL”

Çalıştayın finansmanı olan Yol Vakfı’nın Alevilere ait olmadığını vurgulayan İsmail Pehlivan, “Bizim bütün argümanlarımızı kullanıyor bu yapı. Bu yapı faşist, gerici bir yapı. Şiici, asimilasyoncu bir yapı. Açık söylüyorum bizim bunlara karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Bizim bunların yanında yer almamız gerekiyor. Bunların amacı, Aleviliği, Alevileri bazı siyasilere peşkeş çekmek, onların sırtından başka şeyler elde edebilmektir. Siyasi rant da olabilir, maddi rant da olabilir. Dolayısıyla bizim bunlara karşı mücadele etmemiz gerekir” dedi.

“RÜŞTÜ TURNA’YI ARAYARAK ÇALIŞTAYLA İLGİLİ BİLGİ ALDIM”

Semah dönen Rüştü Turna’nın çalıştaya katıldığını ve kendisinin de Rüştü Turna’yı arayarak çalıştayla ilgili bilgi aldığını söyleyen İsmail Pehlivan, şunları ifade etti: “Diyor ki ‘Yüz yüze gelelim öyle konuşalım.’ Yani telefonla anlatamam şeklinde bir şey kullandı. Ama şunu söyledi. ‘Sizin gibi bilinçli insanların bu yapının içinde yer alması gerekiyor.’ şeklinde bir cümle kullandı. Sanırım o da aldatılmış. Çünkü bunlar, bakın o kadar tatlı dilli ki. Yanınıza geldiğinde o kadar güzel konuşuyorlar, o kadar süslü kelimeler kullanıyorlar ki aldanmamak elde değil. Şeytan detayda saklı derler ya. İşte bunlar. Bizim o insanlarımız da oraya katılan dedelerimiz de ben inanıyorum ki hiç biri bunun bilincinde değil, o süslü kelimelerle tamam diyorlar, tamamen Aleviliği savunuyorlar bunlar. Çok rahatlıkla görüştüğüm herkes bunu söyledi.”

“ÜLKÜ OCAKLARI GELENEĞİNDEN GELENLER DE VAR”

Çalıştayın hükümete hizmet ettiğini ifade eden İsmail Pehlivan, son günlerde bir siyasi hareketlenme olduğunu ve önümüzdeki seçimlere bir hazırlık olduğunu söyleyerek şunları belirtti: “Şimdi buradan ne kadarını koparabiliriz de, götürürüz. Şimdi Meral Akşener bir parti kuruyor. Biz onu bilemiyoruz. Ataol Behramoğlu gibi bir yazarımız, bir şairimiz dahi bugün çok rahatlıkla Meral Akşener’e olumlu bakabiliyor. Demek ki o temelde bir çalışma içinde olabilirler. Çünkü MHP kökenli arkadaşlar var içinde, biliyorum. Eski ülkü ocakları geleneğinden gelenler var.”

“BUNLARA KARŞI MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİYOR”

Çalıştayı düzenleyen Ali Rıza Özdemir’in de eski Ülkü Ocakları geleneğinden geldiğini belirten İsmail Pehlivan, “Bir Türk milliyetçisi. Bu denli de açık açık kendisini ifade ediyor. Yazdığı kitaplarda da bunu çok ön plana çıkaran bir arkadaş. Durum bu. Onun için bizim bunlara karşı mücadele etmemiz gerekiyor ve dedelerimize özellikle çağrı yapıyorum. Yani bu tür ayak oyunlarına, bu tür asimilatörlere karşı mutlaka tedbirli olmalıyız ve bunları deşifre edip bunların yanında yer almak isteyenleri engellememiz gerekiyor. Çünkü bunlar tehlikeli kişiler. Aleviler ezelinden beri sol bir dünya görüşüne sahiptir. Aleviler ezilmiş bir toplumdur. Siyasi iktidarlar tarafından, hakim sınıflar tarafından sürekli ezilen, sömürülen bir toplum olması nedeniyle de alacağı yer bellidir, safları bellidir, dolayısıyla da bu saflardan koparmaya çalışıyorlar. Biz de buna müsaade etmeyeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bu haber 190 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
PİRHA – Alevi kurumları yaptıkları ortak açıklama ile 15 Ağustos’da PSAKD y..