Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Almanya’da aşure lokmaları dağıtıldı

Almanya’da aşure lokmaları dağıtıldı

09 Ekim 2017, 20:05

Almanya’da Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA’ya) bağlı bir çok dergahta Aşure lokmaları dağıtıldı.

 

Bruchsal Alevi Dergahı’nda Pir Metin Baylav’ın katıldığı bir sohbet gerçekleştirildi. Sohbetin ardından aşure lokmaları dağıtıldı.

Manheimda ise evlerde hazırlanan aşure lokmaları getirilerek halka dağıtıldı. Pir Sami tarafından yürütülen sohbette Aşure’nin aynı zamanda kollektif yaşamı temsil ettiği de belirtildi. Ludwigshafen Belediye Başkan adayı Jutta Steinbruck da sohbete katılarak bir konuşma yaptı.

Leverkusen Alevi Dergahı’nda yapılan sohbete ise Pir Veli Kaya ve Melek Ana katıldı. Sohbetin ardından dergahta hazırlanan aşure lokmaları dağıtıldı.

Dortmun ve Çevresi Alevi Dergahı’nda düzenlenen sohbete Araştırmacı Yazar Erdoğan Yalgın, Pir Cemal Canan, Didar Ana ve Pir Mustafa katıldı. Pir Mustafa tarafından okunan açılış Gulbangı’nın ardından, Aşure’nin Alevi inancındaki yeri anlatıldı. Sohbetin ardından Zakir Erdal’ın deyişleri ile semaha duruldu. Daha sonra aşure lokmaları pay edildi.

Hamburg Hak-Evi’nde gerçekleştirilen sohbete ise Ayten Şimşir katıldı. Serdar Güzel tarafından seslendirilen deyişler ile semaha duruldu. Ardından Aşure lokmaları pay edildi.

Fransa’nın Normandiya kentinde bulunan Pir Sultan Abdal Dergahı’nda,  Semra Ana ve Pir Aziz’in yürüttüğü Aşure sohbetinde,  FEDA adına Şahin Polat ta bir konuşma yaptı. Okunan Gulbang’ların ardından Aşure lokmaları dağıtıldı.

Pirha

Bu haber 164 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
PİRHA – Alevi kurumları yaptıkları ortak açıklama ile 15 Ağustos’da PSAKD y..