Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ''Aleviler ve sendikalar omuz omuza''

''Aleviler ve sendikalar omuz omuza''

28 Ağustos 2017, 21:04

ABF ve Eğitim-Sen’den ortak açıklama: 17 Eylül’de Kartal Meydanın’da sesimizi birlikte yükseltelim

PİRHA- Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim-Sen Genel Merkezi 17 Eylül Pazar günü düzenlenecek “Hak ve Adalet” mitingine ilişkin ortak açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada “Çocuklarımızın bugünü ve yarını için Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız ve Anadilde eğitimde ısrarcıyız “denilerek, mitinge katılım çağrısı yapıldı.

17 Eylül 2017 Pazar günü ABF’ye bağlı Alevi örgütleri ile DAD ve Eğitim-Sen öncülüğünde laik, bilimsel, kamusal, parasız ve anadilde eğitim için “Hak ve Adalet” mitingi düzenliyor. Mitinge ilişkin ortak yazılı açıklama yapan ABF ve Eğitim-Sen “içine sürüklenmeye çalışıldığımız karanlığa karşı; çocuklarımız, ortak geleceğimiz, eşit ve özgür bir ülkede yaşam için yan yana geldik” denilerek şunları belirttiler:

“Biliyoruz ki birlikteyken sesimiz sesimize, sözümüz sözümüze güç katıyor. Biliyoruz ki ; yan yana, omuz omuza yürümek yarınlarımızı, geleceğimizi aydınlatıyor. Bu nedenle ; bizler tüm halkımızı 17 Eylül’de Kartal Meydanın ‘da gerçekleştireceğimiz büyük buluşmaya çağırıyoruz. Gelin bir arada sesimizi ve sözümüzü yükseltelim. Gelin bizlere giydirilmek isten bu deli gömleğini yırtıp atalım. Gelin; her alanda yapıldığı gibi eğitimin de ticari bir alan olmasına karşı çıkalım. Eğitimin herkese parasız, laik, bilimsel ve eşit olmasını sağlayalım. Gelin; devletin yıllardır eğitimle birlikte inançlarda da tekçi tutumuna karşı başta Alevilerin inançları olmak üzere, tüm inançların eşit ve bir arada olmasını ve yıllardır dayatılan zorunlu din dersi uygulamasına son verilmesini sağlayalım. Gelin; hurafelerle dolu, akıl ve bilim dışı öğretim programlarının okullarda çocuklarımıza vereceği zararları engelleyelim. Öğretim programlarını ve ders kitaplarını cihat, şeriat gibi kavramaların değil; demokrasi, laiklik, eşitlik, özgürlük vb. kavramların olduğu bir içeriğe kavuşturalım. Gelin; seçmeli ders dayatmasını sonlandırarak çocuklarımızın ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda istedikleri dersleri seçebilmesini sağlayalım. Okullarda mescit yerine laboratuvar, kütüphane, müzik odası, resim odası açılmasını sağlayalım. Gelin; çocuk istismarları ile adları anılan cemaatlerin, tarikatların okullara girerek çocuklarımızı zehirlemesine engel olalım. Kamu otoritesini; adeta kendi dünya görüşünü ve yaşam biçimini zorla kabul ettirmenin aracı gibi kullanarak çocuklarımızı imam hatip okullarına gitmeye zorlanmasına karşı durduralım. Gelin; yaşadığımız coğrafyadaki kültürel zenginlikler nedeniyle farklı dillerin inkar edilmesine karşı; herkesin eşit, bir arada, kardeşçe kendi anadilinde bir eğitim görmesini sağlayalım. Gelin ; OHAL gerekçesi ile tüm demokrattık kuralların rafa kaldırılmasına ve OHAL gerekçesi ile KHK’ lar la kamuda işten çıkarılan tüm mağdurların işe iadesinin sağlanmasına ve OHAL’in derhal sona erdirilmesini sağlayalım.”

“Tüm bunlar için 17 Eylül’de Kartal Meydanın’ da bir arada sesimizi ve sözümüzü birlikte yükseltelim” denilen açıklamada mitinge katılım çağrısı yapıldı.

 

 

Bu haber 197 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Hochtaunus Alevi Kültür Merkezi’nin uzun zamandır sürdürdürdüğü Cemevi büny..