Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alevi Kadınlardan gerici eğitime isyan

Alevi Kadınlardan gerici eğitime isyan

27 Ağustos 2017, 12:31

“’Çocuklarımızın geleceği için laik, demokratik ve bilimsel eğitim istiyoruz’ mitingine tüm canlar katılmalıdır”

PİRHA- 17 Eylül 2017 Pazar günü Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim-Sen öncülüğünde laik, bilimsel, kamusal, parasız ve anadilde eğitim için “Hak ve Adalet” mitingi düzenleniyor. Mitinge ilişkin PİRHA’ya konuşan Alevi kadınlar, “’Çocuklarımızın geleceği için laik, demokratik ve bilimsel eğitim istiyoruz’ mitingine tüm canlar katılmalıdır” dedi.

ABF ve Eğitim-Sen öncülüğünde, 17 Eylül 2017 Pazar günü İstanbul Kartal’da yapılacak “Hak ve Adalet” mitinginin hazırlıkları devam ediyor.

Türkiye’nin birçok kentinde toplantılar yapılırken, Mersin Cemevi ve DAD yöneticisi kadınlar PİRHA’ya yaptıkları açıklamada, mitinge katılım çağrısı yaptılar.

“İLİMLE GİDİLMEYEN YOLUN SONU KARANLIKTIR, SÖZÜNÜ REHBER EDİNMİŞİZ”

Mersin Cemevi Sekreteri Nuran Engin, başta Aleviler olmak üzere toplumsal talep talebi olan ve mahkeme kararlarıyla kaldırılması onaylanan zorunlu din dersiyle yeni bir eğitim-öğretim yılına girilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek şunları ifade etti:

“Yeni din dersi müfredat taslağı farklı inanca sahip toplumları hiçe sayarak sadece egemen inancı dayatan bir şekilde hazırlanmıştır. Cihadın bir ibadet olarak gösterilmesi, cin, tesettür, imam nikâhı v.s. gibi kavramlara yer verilmesi kabul edilemez. Laik devlet yapısından ümmet esaslı, şeriata giden bir yol söz konusudur. Bizim inancımızda bu kavramlara yer yoktur. Biz “ilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” sözünü kendimize rehber edinmişiz.

“BİZİM RIZAMIZ OLMADAN ÇOCUKALRIMIZA CİHAT VE ŞERİAT ÖĞRETİLEMEZ”

Bizim rızamız olmadan çocuklarımıza cihat ve şeriat öğretilemez. Tüm bu taleplerimizi dillendirmek için 17 Eylülde ABF’nin İstanbul’da düzenlediği ‘Laik, Demokratik ve Bilimsel Eğitim İstiyoruz’ mitingine aynı taleplerle buluştuğumuz tüm canları görmek isteriz.”

“BİZ ALEVİ KADINLAR DİYORUZ Kİ; ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İLE OYNAMAYIN”

Demokratik Alevi Derneği (DAD) yöneticisi Songül Aydın da, Alevi kadınlar olarak, eğitim müfredatının bir an önce geri çekilmesini ve laik, demokratik, bilimsel ve anadilde eğitimi içine alan, zorunlu din dersinin uygulamadan kaldırılmasını isteyerek şunları kaydetti:

“Bizler çocuklarımızın özgürce kendini ifade edebildiği, istediği dersi seçtiği, istediği mesleğe yönelebileceği bir eğitim sistemi istiyoruz. Hükümet ise bütün okulları imam-hatip’e çevirmekle meşgul. Biz Alevi kadınlar diyoruz ki; çocuklarımızın geleceği ile oynamayın. Bu taleplerimizi daha güçlü seslendirmek için başta kadınlar olmak üzere, laik, demokratik eğitimi savunmak için herkesi 17 Eylül’de yapılacak mitinge çağırıyoruz.”

Bu haber 113 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Hochtaunus Alevi Kültür Merkezi’nin uzun zamandır sürdürdürdüğü Cemevi büny..