Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DAD: Aydınlık gazetesi karanlıktır, münferihtir

DAD: Aydınlık gazetesi karanlıktır, münferihtir

08 Ağustos 2017, 20:44

PİRHA-Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu üyesi Murat İnce’nin Alevileri hedef alan yazısını eleştiren Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi, “Basın yayın, ahlak ilkelerinden yoksun bu gazete bir kez daha tarihsel rol ve misyonu olan ajanlık faaliyetini devreye sokmuştur” diye konuştu.

Alevi kurumları diğer siyasi partiler gibi Anayasa güvencesinde kurulan HDP’nin “Adalet ve Vicdan Nöbeti” eylemini desteklemelerinden dolayı Aydın Gazetesi’nin saldırı, iftira, tehdit ve hedef göstermesine maruz kaldıklarını belirten Demokratik Alevi Dernekleri DAD Genel Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, “Basın yayın, ahlak ilkelerinden yoksun bu gazete bir kez daha tarihsel rol ve misyonu olan ajanlık faaliyetini devreye sokmuştur. Gazetecilik soran, sorgulayan, somutlaştıran erdemli onurlu bir meslektir. Çamur at izi kalsın hezeyanıyla eden bu derin yapıyı ve ihbarcı elemanlarını kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZİ HEDEF HALİNE GETİRENLERE KARŞI ALEVİLER SESSİZ KALAMAZ”

“Bizler Aleviyiz. Kadimden günümüze inanç ve felsefemiz gereği mazlumun, mağdurun, ezilenin, emekçinin yanında olma rızalık şehrini öğretmiştir” diyen Demokratik Alevi Derneği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu gazete üstlendiği rolle bizleri kategorize ederek hedef haline getirmesine, özüne ikrar vermiş hiçbir Alevi kurumu seyirci kalmayacaktır. Hukuk yolu da dahil tüm haklarımızı kullanmak zorunluluk olmuştur. Bizler Aleviyiz. Neolitiğin derinliklerinden gelen köklerimizden beslenerek dikene çevrilmiş olan bu dünyada kendi rengimiz olarak filizlenmek istiyoruz. Ancak yaşamı, dünyayı ve ülkemizi gri ve flu görmek isteyen bu karanlık zihniyet tektipleştirmede ısrar etmektedir.”

“TÜM EZİLENLERİN YANINDA OLACAĞIZ”

“Alevi inanç ve felsefemiz yetmiş iki millete aynı nazardan bakan, kimseyi hakir görmeyen, hak ve hakikati kıble etmiş, yol bir sürerek binbir düsturuna inanmış bir yaşam biçimi olduğunu” vurgulayan DAD Genel Merkezi, “Demokratik Alevi Dernekleri olarak, Tüm Alevi süreklilerinin yaşamsal zorluk ve sıkıntılar yaşadığına inanarak tüm süreklerle el ele verip el hakka yürümeyi esas almışız. DAD olarak Alevi toplumsallığının inanç, kimlik vb bir çok sorunu varken birilerinin ön ya da arka bahçesi olmayı varlık ve örgütlenme anlayışımıza ters düştüğünü tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Ancak ezilen kesim olarak rengine, diline, kimliğine, inancına bakmaksızın tüm ezilenlerin yanında olacağımızı bir daha beyan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu haber 132 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Hochtaunus Alevi Kültür Merkezi’nin uzun zamandır sürdürdürdüğü Cemevi büny..