Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Bir gönüle aşk düşünce…

Bir gönüle aşk düşünce…

01 Ağustos 2017, 19:46

“Ben bir sümbüle gönlümü verdim. Ve sümbül gönlümü aldı benden ama sümbül öyle bir yerde yetişmiş ki onu demlemek istedim fakat uçurumdur, çıkamadım. Tırmandım, dağa yetişmeye çalıştım ama düştüm” diyen 62 yaşındaki Hıdır Baş Çelik, 42 yıl önce düştüğü bu ateşin közlerinde başladığı ozanlık hikayesini PİRHA’yla paylaştı.

Muş Varto’nun Muskan köyünde yaşayan Hıdır Baş Çelik, “Aşk bana sevdayı, çileyi, kederi, insanlığın ne kadar yüce olduğunu öğretti” diye başlıyor, söğüt ağacının gövdesine kurduğu çardakta elindeki sazıyla anlatıyor ozanlık hikayesini.

Hıdır Baş Çelik… 62 yaşında 6 çocuk babası. Muş’un Varto ilçesindeki Beşikkaya, eski ismi ile Muskan köyünde alabalık işi ile uğraşıyor.

Çelik, “Alabalık işi ile uğraşıyorum aynı zamanda oturduğunuz şu ağacın tepesinde kendi yüreğimde oluşan volkanı değerli dostlarıma aktarmaya çalışıyorum. Beni anlayanlara anlamayanlara aktarmaya çalışıyorum. Eğer bir kültür yaratabilmişsem o zaman mutluluk duyarım” diyor.

“SÜMBÜL GÖNLÜMÜ ALDI”

42 yıl önce gönlünü bir sümbüle veren Çelik’in ozanlık serüveni de başlamış.

Karşılıksız sevdiği kıza olan sevdasını şu sözcüklere sığdırmaya çalışıyor Çelik:

Ben bir sümbüle çiçek verdim. Ve sümbül gönlümü aldı benden ama sümbül öyle bir yerde yetişmiş ki onu demlemek istedim fakat uçurumdur, çıkamadım. Tırmandım, dağa yetişmeye çalıştım ama düştüm. Düşünce de aşk ateşine… Aşk ateşi her tarafımı sardı ve beni yakmaya başladı. Yakıyor yüreğimi… 42 yıldır başladı bu aşk ama sümbülün sevdası çok büyüktür çok derindir. Aşılması çok zordur. Ne mutlu bana ki ben gönlüme dizgin vermişim, gemlemişim ve o dizgini de elimde sıkı tutmuşum, bırakmıyorum. Eğer bırakırsam o gönül beni götürür ve bir yere çarptırır ve düşürür.”

“HER ŞEY AŞK DA MEVCUT”

“Dünyanın en büyük nimetlerinden biridir sevgi” diyen Çelik, bakın aşkın kendisi üzerinde yarattığı etkisini nasıl anlatıyor:

“Aşk bana sevgiyi sevdayı öğretti. Aşk bana çileyi kederi öğretti. Aşk bana benim ne olduğumu öğretti. Aşk bana insanlığın ne kadar yüce olduğunu anlattı. Her şey aşkta, sevgide mevcuttur. Sevgide yanlışlık olmaz. Sevgide dürüstlük, güzellik, insanlık olur, sevgide yalan olmaz hırsızlık olmaz haşa namussuzluk olmaz.”

SEVDALININ KİTABI…

Çelik’in ozanlık serüveni de aşkın ardından başlamış:

Zaten ozanlık aşktan doğuyor. Aşık olmazsan ozan olamazsın. Aşkın ateşinde yanmazsan bir şeyler üretemezsin, yanacaksın ki bir şeyler üretebilesin yoksa üretemezsin.”

Çelik, 2012 yılında “Gula Xızıre” adlı kitap yayınlamış. Çelik, “Sevdalının kitabı dağ olur, sevgi olur, sevgili olur, güneş olur, Varto olur, doğa olur. O dağlar benim dedemi, babamı kucaklamış. Şimdi beni kucaklıyor sırasıyla. O dağlar hem bana hüzün veriyor hem neşe hem de elem veriyor” diyor.

Bestelediği kendi şiirlerini Mikail Aslan, Süleyman Geyik, Ali Akalın, Devrim Bozkır, Ünsal Bozkır ve daha birçok sanatçı söylüyor. Aşk sinen şarkısını önce ağacın üzerinde ardından da eşi ile birlikte çayırlıkta söylüyor Hıdır amca.

Bu haber 532 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..