Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Çoğunu ekinlerin arasında kesip attılar"

"Çoğunu ekinlerin arasında kesip attılar"

15 Temmuz 2017, 09:45

Çorum Katliamı’ndan sağ kurtulan Aynur Fil. Katliama tanıklığını PİRHA’ya anlattı. "Çoğunu ekinlerin arasında kesip attılar"

“Annemlerin ekmeği bitmişti  biz de eşimle arabaya bindik ekmek götürüyoruz onlara. Bir okulun orada durdurdular bizi. Ellerinde değnek var, yani yakalasalar öldürecekler. Bizim rahmetli bir hamle yaptı aynı filmlerdeki gibi. Yakalanmadan girdik mahalleye. Girdik ama şimdi nasıl çıkacağız buradan?” Bu sözlerin sahibi Çorum Katliamı’ndan sağ kurtulan Aynur Fil. Katliama tanıklığını PİRHA’ya anlattı. 

Çorum Hacıbektaş Vakfı’nda cenaze hizmetlerine bakan Aynur Fil, Çorum Katliamı’nın tanıklarından. Katliamın yaşandığı yıllarda Üçevler Mahallesi’nde oturuyor ailesiyle birlikte. O yıllarda yaşadıklarını PİRHA mikrofonuna anlatıyor Aynur Fil.

“Bize o yılları biraz anlatır mısınız?” diye sorduğumuzda hüzünlenerek bize şunları anlatıyor:

“Çoğumuzun evi, ocağı yandı. Çoğunu öldürdüler, ekinlerin arasında kesip attılar. Ama bunu yapanlar bizim kendi komşularımız değildi. Dışarıdan gelenler yaptı. Biz senelerce komşuluk yaptık, aynı sofrayı paylaştık. Kendi komşularımız bize zarar etmedi. Alevi sünni diye bir ayrımımız yoktu.

“EVİMİZİ, OCAĞIMIZI TERK ETMEK ZORUNDA KALDIK”   

Üçevler Mahallesinde bir amcamız vardı Mehmet Ali amca. Sünniydiler onlar. Olaylar başladığında dedi ki ‘bunlara bir zarar gelirse hepinizi tararım’. Mehmet Ali amca, bizi at arabasıyla getirdi buraya yerleştirdi. Evimizi, ocağımızı terk etmek zorunda kaldık.

“İKİNCİ SINIF VATANDAŞ MUAMELESİ GÖRÜYORUZ”

Ardından “Çorum’da şimdi ayrım yapılıyor mu?” diye soruyoruz. Aldığımız cevap ise “Şimdi ayrım yapılıyor” oldu. Ve anlatmaya devam ediyor Aynur Fil:

“Bizim çocuklarımız okusa da bir yerlere gelemiyor yani yükselemiyor. Bizler ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. Hiçbir zaman haklarımızı alamıyoruz.”

“YAKALASALARDI HİÇ BİRİMİZİ SAĞ BIRAKMAZLARDI”

Aynur Fil, o günlerden aklında yer eden bir olayı şöyle anlatıyor:

“Annemlerin ekmeği bitmişti  biz de eşimle arabaya bindik ekmek götürüyoruz onlara. Bir okulun orada durdurdular bizi. Ellerinde değnek var. Yakalasalar öldürecekler. Bizim rahmetli bir hamle yaptı aynı filmlerdeki gibi. Yakalanmadan girdik mahalleye. Girdik ama şimdi nasıl çıkacağız buradan? Dönüş yolunda yine yakaladılar bizi. Ama nasıl kurtulduk oradan hiç hatırlamıyorum. Eğer yakalasalardı hiç birimizi sağ bırakmazlardı. Üçevler derlerdi bizim mahallemize.”

Çorum Katliamı’nın mağdurları olarak hala adalet arayışlarına devam ettiklerini üzülerek söyleyen Aynur Fil, “O taraf, bu taraf yok. Sadece bir kişi için değil herkes için adalet lazım. Herkese hakkını vermeleri lazım kim olursa olsun” diyor.

Suay ABAK-Ersin ÖZGÜL/ÇORUM

Bu haber 117 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
‘X Kelime’ adlı kart oyununda uzun zamandır Alevilere hakaret için kullanıl..