Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Baydemir; Yine Cemevi inşa ederim

Baydemir; Yine Cemevi inşa ederim

09 Temmuz 2017, 09:23

“Değil 2 yıl 120 yıl zindana konsam yine canlarla beraberim. Yine cemevi inşa ederim, yine Pir Sultan’ın, Seyit Rıza’nın, Hacı Bektaş’ın ve Şeyh Said’in torunlarının eşitçe, özgürce, kardeşçe bir yaşam sürdürmelerinin mücadelesini ortaya koyarım”

Madımak Oteli’nde 33 aydının katledilmesinin 24. yıldönümü anmasında Sivas’ta görüştüğümüz HDP Eş Sözcüsü Osman Baydemir Kerbala’dan günümüze katliam zihniyetinin hiç değişmediğini belirterek, “O da Yezit anlayışı ve zihniyetidir. Kendisinin dışındakilere hata hakkı tanımayan, bir boyutuyla da ahlak yoksunu vicdan ve akıl yoksunu bir damar var bu coğrafyada ve o damar yer yer kendisini gösteriyor. Çorum’da, Maraş’ta, Ağrı’da, Zilan’da, Dersim’de, Madımak’ta daha açığını söyleyeyim Roboski’de, Cizre vahşet bodrumlarında. Bütün bunlar aynı zihniyetin uygulamalarıdır” dedi.

“ARTIK BİRLEŞME VE BÜYÜME ZAMANIDIR”

Sivas’ta bir kez daha diri diri bedeni ateşe verilenlerin çığlıklarının bu coğrafyaya aydınlık saçtığını dile getiren Baydemir, “Hala birlikte mücadelenin azmine katkı sunuyor. Onlar aydınlık insanlardı. Aydınlık saçıyorlardı. Aydınlıktan korkanlar onları katlettiler. Ama hesaba katmadıkları bir şey vardı. O bilinç, o yangın bir ışığa dönüştü ve adalet tecelli edinceye kadar, bu coğrafyada her mazlum hakkına kavuşuncaya kadar, bu mücadeleye ışık tutmaya devam edecek o canların yanan bedenleri” şeklinde konuştu.

Sivas’ta yakılan canlar adına üç karanfil bıraktığına vurgu yapan Baydemir, bir tanesini Hacı Bektaş için, bir tanesini Pir Sultanların torunları adına, bir tanesini de  HDP olarak  bıraktığını kaydetti.

Baydemir, “Biz bütün mazlumlar, mahzunlar, hak ve hakikat arayıcıları ortak paydalarda buluşursak büyüyeceğiz ve canlarımızın yakılmasına izin vermeyeceğiz o zaman. Artık birleşme zamanıdır, büyüme zamanıdır” diye konuştu.

“UNUTULMAMASI DAVANIN BAŞARIYA ULAŞACAĞININ GÖSTERGESİ”

Demokrasi paydasında, hukukun üstünlüğü paydasında, eşitlik, özgürlük, adalet paydasında onurlu bir barışı tesis edeceklerini ifade eden Baydemir, “O umut var. O umut dünden daha taze, dünden daha güçlü. Ama yarın daha güçlü kılmamız lazım ve öbür gün bunu harekete geçirmemiz lazım. Daha fazla yitireceğimiz can yok. Daha fazla yitireceğimiz can olmamalı” dedi.

Baydemir, “Bugün bir kez daha Sivas’ta laiklik defnedilecek” , “Sivas laikliğe mezar olacak” diyenlerin nefret suçunun unutulmamış olmasının 24 yıl aradan sonra bu hak davanın mutlaka başarıya ulaşacağının da aynı zamanda göstergesi olduğuna işaret etti.

“İNSANLIĞIN VİCDANINDA ASLA ZAMAN AŞIMI OLMAYACAK”

Baydemir devamında şunları söyledi:

“Aynı zihniyet öyle bir yargılama ortaya koydu ki anayasal düzeni değiştirmeden dolayı dava açtılar ama esas sorumlular, arka planda bekleyenler, ihmal edenler, 7 saat boyunca izleyenler katliamı yargılanmadılar. Barbarlığın savunucuları terfi ettirildiler. Adalet bakanlığına kadar getirildiler ve dönüp dediler ki bu suç bireyler tarafından uygulandığı için zaman aşımına uğradı. Oysa bu suç zaman aşımına uğrayacak bir suç değil. Vicdanlarımızda insanlığın vicdanında asla zaman aşımı olmayacak. Şimdi dönüp bugüne baktığımızda laik düzeni bozmaya kalkışmadılar diyenler şimdi aynı zihniyet.”

Cemevi inşa ettikleri için hakkında açılan fezlekeye de değinen Baydemir, “Aynı yargılama mekanizması benim hakkımda cemevi inşa ettiğim için laikliğe aykırı davrandığım isnadıyla dava açıyor, fezleke düzenliyor, iki yıl hapis cezasıyla cezalandırılmam isteniyor. Çok açık ve net söylüyorum: Değil 2 yıl 120 yıl zindana konsam yine canlarla beraberim. Yine cemevi inşa ederim, yine Pir Sultan’ın, Seyit Rıza’nın, Hacı Bektaş’ın ve Şeyh Said’in torunlarının eşitçe, özgürce, kardeşçe bir yaşam sürdürmelerinin mücadelesini ortaya koyarım. İşte bu bilinçle bir kez daha canlarımıza sahip çıkıyoruz. Bir kez daha Madımak’tayız. Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

pirhaber

Bu haber 133 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
‘X Kelime’ adlı kart oyununda uzun zamandır Alevilere hakaret için kullanıl..