"Demokratik Anayasa" şiarıyla toplanacak HDP 3. Olağanüstü Kongresi'nde halen Eş Genel Başkan Vekili olan Serpil Kemalbay'ın yarın eş genel başkan adayı olarak katılacağı konuşuluyor.

POLİTİKA - Olağanüstü kongreye gidecek olan HDP’de vekilliği ve parti üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın yerine eş genel başkanlığa Serpil Kemalbay’ın getirileceği, bunun için Kemalbay'ın adaylık başvurusu yapacağı belirtiliyor. Yarın toplanacak HDP 3. Olağanüstü Kongresi'nin şiarı ise "Demokratik Anayasa" olarak belirlendi. 

HDP'nin yarın yapacağı 3. Olağanüstü Kongresi'nın hazırlıkları tamamlandı. Yoğun hareketliliğin olduğu HDP Genel Merkezi'nde yapılan toplantılarda parti organlarında nasıl bir yenilenme olacağına ve HDP Eş Genel Başkanlığı'na kimin getirileceğine dönük tartışmalar yaşandı.

Figen Yüksekdağ'ın vekilliği ve ardından parti üyeliğinin düşürülmesi üzerine yeni eş genel başkan arayışına giren HDP’de yapılan bir dizi toplantı sonrası Kadın Meclisi’nin önerisiyle HDP'nin yeni Eş Genel Başkanı'nın Serpil Kemalbay olması yönünde eğilimin ağırlık kazandığı kaydedildi. Kemalbay’ın kongrede aday olması bekleniyor. 

Yüksekdağ'ın vekilliğinin düşürülmesi ardından Serpil Kemalbay, eş başkanlık görevine vekaleten getirilmişti. Kemalbay, Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütüyordu.

EŞ GENEL BAŞKANLARIN MESAJLARI OKUNACAK

Dünya Ticaret Merkezi’nde yarın yapılacak olan kongrede ayrıca MYK ve PM'de de ciddi değişiklikler yapılması bekleniyor.

Kongrede referandum sonuçlarıyla birlikte Türkiye’nin siyasi olarak girdiği yeni evre ve bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler de ele alınacak.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selehattin Demirtaş’ın mesajları kongrede okunacak. Demirtaş’ın mesajını HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Yüksekdağ’ın mesajının ise kongrede eş genel başkan adayı olması beklenen Serpil Kemalbay okuyacak. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) gençlik ve kadın meclisleri de kongrede birer konuşma yapacak. 

'DEMOKRATİK ANAYASA' VURGUSU 

Kongrenin en önemli gündem maddeleri "Demokratik Anayasaya" vurgusuyla barış mücadelesi olacak. HDP’nin zorunlu yapacağı 3. Olağanüstü Kongresi için hazırlanan ana pankartlar ise, “İrademize sahip çıkıyoruz”, “İrademizi sahipleniyoruz” ve “Direnerek kazanacağız” şeklinde olacak.

Kongrenin yapılacağı salonda Demirtaş ile Yüksekdağ’ın yanı sıra tutuklu vekiller ve belediye eş başkanlarının fotoğrafları asılacak. (dihaber)