Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Almanya MİT'in ikinci listesini açıklasın'

'Almanya MİT'in ikinci listesini açıklasın'

18 Mayıs 2017, 07:26

Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke, MİT'in geçtiğimiz Mart ayında Almanya'ya verdiği ikinci listenin açıklamasını istedi.

ANF ajansına  konuşan Jelpke "Almanya'nın birinci listeyi deşifre etmesi, ikincisini de saklamaya çalışmasını kirli bir çifte standart. Listedekiler derhal uyarılmalı" dedi.

ANF 12 Mayıs 2017 günü "Almanya MİT'in suikast listesini gizliyor" başlıklı bir haber servis etmişti. Geçtiğimiz Mart ayında Alman İçişleri Bakanlığı müsteşarı Emily Haber'e Ankara'ya yaptığı ziyaret sırasında MİT'in verdiği listeye dikkat çekilen haberde söz konusu listenin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen açıklamadığı belirtilmişti.

Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke, MİT'in Almanya'da takip ettiği Kürt siyasetçiler ile Türkiye sol hareketinden bazı isimlerin yer aldığı ifade edilen listenin derhal kamuoyuna açıklanmasını talep etti.

'POLİS 2. LİSTEDEKİLERİ HALA UYARMADI'

MİT'in daha önce Gülencilere ilişkin hazırladığı dosya ve isim listesinin Alman güvenlik birimleri tarafından deşifre edildiğine dikkat çeken Jelpke devamla şu yorumu yaptı:

"Almanya ve batının Erdoğan'a karşı Gülencileri korumaya çalışması, fakat aynı zamanda Kürtleri ve komünistlerin içinde yer aldığı listeye karşı sessiz kalması kirli bir çifte standarttır. Daha can güvenliği için Gülencileri uyaran polis, şu ana kadar elimdeki bilgilere göre hiçbir şekilde ikinci listede yer alan isimleri uyarmamış."

Federal hükümet ve güvenlik birimlerinin hemen harekete geçmesini talep eden Sol Partili politikacı Jelpke "Almanya Gülencilere ‘Türkiye'ye ve Türk konsolosluklarına gitmeyin’ şeklinde yaptığı uyarısı gibi, ikinci listedekilere de benzer bir uyarıyı yapması gerekiyor" diye konuştu. Jelpke, devamla devlet birimlerine şu çağrıyı yaptı:

"Söz konusu listede bulunan isimler derhal 'Türk istihbaratı sizi takip ediyor, can güvenliğinize dikkat edin' şeklinde uyarılmalı. Aksi taktirde listede yer alanların başına bir şeye gelirse veya takip edildiklerini bilmeden Türkiye'ye gidip yakalanmaları halinde bundan federal hükümet sorumludur."

ALMANYA 2. LİSTEYE KARŞI 'ÜÇ MAYMUNU' OYNUYOR!

Geçtiğimiz hafta ANF'ye konuşan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç "Söz konusu listede adım olduğunu Kürt halkının dostu olan bir kaynaktan duydum. Ama bunun dışında hiç bir güvenlik ve hükümet yetkilisi beni uyarmadı" açıklamasında bulunmuştu.

Ancak 2. MİT listesi uzun bir süredir Alman hükümetinin elinde. Mart ayının ilk haftasında Ankara'ya giden Alman İçişleri Bakanlığı müsteşarı Emily Haber, Türk hükümet yetkilileriyle bir araya gelmişti. İlk kez Almanya'nın haftalık gazetesi Die Zeit, 6 Nisan 2017 tarihli sayısında müsteşar Emily Haber'e ikinci bir MİT listesinin verildiğini yazmıştı. Ancak güvenlik birimleri ve federal hükümet listeyi gizlemeye çalıştılar.

Bir süre sonra ikinci MİT listesi 26 Nisan 2017 günü Federal Meclis'in İçişleri Komisyonu'nda gündeme geldi. Komisyon üyesi vekillerin ısrarla "Bu listede kimler alıyor?" sorusu karşısında hükümet yetkilileri listede Almanya'da yaşayan Kürtlerin yer aldığını ifade etmekle yetindiler.

Federal hükümet, listede yer alan ayrıntıları komisyon üyelerinden saklamaya çalışırken, hükümetin listenin Gülenci değil de Kürt aktivistlerine ait olduğu için bu tutumu sergilediği ifade ediliyor. Ayrıca üzerinden iki ay gibi uzun bir sürenin geçmesine rağmen Alman güvenlik birimleri bu listeyi kamuoyu ile paylaşmadılar, üstelik listede yer alan isimler de polis tarafından uyarılmadılar.

Fakat bu listenin aksine, geçtiğimiz Şubat ayında Münih konferansı sırasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Federal Haber Alma Servisi (BND) Başkanı Bruno Kahl’a verdiği ilk liste Almanya tarafından hemen deşifre edilmişti.

Bu haber 205 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, Fransa’nın büyük gazetesi ..