Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Oğlunun kemikleri verilecek

Oğlunun kemikleri verilecek

18 Mayıs 2017, 07:18

Öldürülen oğlunun kemiklerini alabilmek için 83 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ün talepleri kabul edildi.

Valilik ve cumhuriyet başsavcılığı, cenazeye ait parçaların Malatya’dan gönderildiğini ve Dersim’e varır varmaz babaya teslim edileceğini taahhüt etti. Gün ise, kemikleri teslim alana kadar eylemini sürdüreceğini belirtti.

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Dersim Baro Başkanı Barış Yıldırım ve beraberindeki heyet savaş uçakları ile yapılan bombardımanda bir grup arkadaşıyla birlikte yaşamını yitiren DHKC’li oğlu Murat Gün’ün cenazesini alabilmek için 83 gündür Seyit Rıza Parkı’nda açlık grevinde olan Kemal Gün’ü (70) ziyaret etti. Öncesinde Tunceli Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme yapan heyet, görüşmenin ardından Seyit Rıza Parkı’na geldi.

Baba Gün ile konuşan Ahmet Özmen, yaptıkları görüşme sonucu Murat Gün’ün cenazesinin en kısa süre içerisinde kendisine ulaştırılacağını aktardı. Özmen, Kemal Gün ile yaptığı görüşmeden sonra basına konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı.

İl Valisi ve Tunceli Cumhuriyet Başsavcısından cenazenin teslimi konusunda taahhüt aldıklarını belirten Özmen, şunları dile getirdi:

“Diyarbakır Barosu olarak insan haklarına duyarlılığımızın gereği olarak tüm hakların temeli olan yaşam hakkının kutsiyetinin gereği olarak Kemal amcanın gerçekleştirmiş olduğu açlık grevi neticesinde bir yaşam kaybının yaşanmaması için hem Kemal amcayı ziyaret etmek hem de yetkililerle görüşüp sorunu çözmek adına girişimlerde bulunduk. Dersim Baro Başkanı ile beraber Cumhuriyet Başsavcısı’nı ziyaret ettik. Daha sonrasında il valisini ziyaret ettik. Görüşmenin sonucunda cenazeye ait kemiklerin ve diğer bulguların Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan kargoya verildiğini ve buraya 1-2 gün içerisinde ulaşacağını bize beyan ettiler. Cenazenin teslimi noktasında il valisi, savcılık tarafından cenazenin kendilerine teslim edilmesi halinde cenazeyi Kemal beye vereceklerini ve ailenin cenazeyi istediği yere defnedilebileceğini taahhüt ettiler. Umarız ki bu taahhüt gerçekleşir. Bir an önce de yaşam hakkı ihlali yaşanmadan açlık grevi cenazenin teslimi ile sonlanır diye umut ediyoruz.”

Sonuçtan dolayı heyete teşekkürler eden Kemal Gün ise, kendi eli ile kemiklerin kendisine teslim edilmeyene kadar eylemini sürdüreceğini kaydetti.

 

Bu haber 195 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Başbakan Binali Yıldırım’ın “Bir daha Dersim yaşanmasına izin vermeyeceğiz”..