Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Referandum sonrası ilk anket

Referandum sonrası ilk anket

20 Nisan 2017, 17:15

Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik eğitim düzeyine göre 'evet' ve 'hayır' seçmenlerinin durumunu açıkladı: 'eğitimsiz ya da ilkokul mezunu olan seçmenin yüzde 70'i 'evet' oyu kullandı'

Referandum sonrası yapılan ilk anket sonuçları açıklandı. CNN Türk'e açıklamalar yapan Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik, eğitim düzeyine göre 'evet' ve 'hayır' seçmenlerinin dağılımını gösteren bir grafik paylaştı. Tabloya göre eğitimsiz ya da ilkokul mezunu olan seçmenin yüzde 70'i 'evet' oyu kullandı.

Referandum sonrası Fransız IPSOS firması tarafından yapılan ilk ankete göre elde edilen diğer veriler ise şu şekilde:

EVETCİLER
CHP'lilerin yüzde 5'i, MHP'lilerin yüzde 28'i, HDP'lilerin yüzde 9'u referandumda 'Evet' oyu verdi. AK Partililerin ise yüzde 90'u 'Evet' oyu verdi. 

HAYIRCILAR
Fransız şirket IPSOS'a yaptırılan ankette göre  'Hayır' oylarının içinde MHP seçmeninin yüzde 73'nün oyu bulunuyor.  Aynı anketin sonuçlarına göre, anayasa değişikliklerinin öncülüğünü yapan AK Parti seçmeninin yüzde 10’u ise “Hayır” oyu verdi.  CHP'de evet oranı yüzde 95, HDP'de ise yüzde 91.

MHP BÖLÜNDÜ
Anket sonuçlarına göre, 1 Kasım 2015 seçimlerinde MHP’ye oy vermiş seçmenin yüzde 73’ü 16 Nisan’da parti lideri Devlet Bahçeli’nin “Evet” çağrısına karşın “Hayır” oyu verdi. Bu oran, 5 büyük ilde, yani İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa ortalamasında yüzde 80’i buluyor. 

İpsos anketin 17 Nisan günü 81 ilde Türkiye’deki seçmen nüfusunu temsil eden 1501 kişiyle görüşmeler yoluyla yapıldığını açıkladı.

Bu haber 131 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Türkiye’nin Kürtlere yönelik işlediği suçları yargılamak üzere kurulan Daim..