Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Avrupada 'Evet'çi Türkler uyum tartışması başlattı

Avrupada 'Evet'çi Türkler uyum tartışması başlattı

19 Nisan 2017, 20:38

Avrupa'daki Türklerin yüzde 70'lere varan ölçüde 'Evet' oyu vermesi, 'Avrupa'da demokrasi, Türkiye'de baskı rejimi istiyorlar' tartışması yarattı

DÜNYA- Avrupa'daki Türkiye vatandaşlarının yüzde 70'lere varan oranda referandumda 'Evet' oyu kullanmaları, Avrupa'da uyum sorunu tartışmalarını da beraberinde getirdi. 

Bu ülkelerdeki genel kanı, Türklerin Avrupa'da demokratik tüm haklardan faydalandığı ancak kendi ülkelerinde baskıcı bir rejime onay verdikleri ve bunun da uyum sorunu teşkil ettiği yönünde. Zira Türkiye'de 'Hayır' oyu yüzde 51 gibi çıkarken, kimi Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 70'lere kadar çıktı.

Hürriyet gazetesinden Celal Özcan'ın haberine göre, Almanya, Avusturya, Hollanda ve Danimarka'da 'Evet' oyları Türkiye'deki sonucun çok üzerinde. Bu ülkelerdeki genel kanı ise Türklerin uyum problemi yaşadığı yönünde. 

İngiltere, İsveç ve İsviçre gibi ülkelerde ise 'Hayır' oyunun yüksek olması, Türklerin Almanya, Hollanda ve Avusturya gibi ülkelerde yeteri kadar adapte olamadıklarına dair soru işaretlerini de gündeme getirdi.

AKP'lilerin bu ülkelerde seçim kampanyalarının engellenmesinin de tepkisel oyları beraberinde getirmiş olabileceği bir başka ihtimal. 

Bu durum çifte vatandaşlığı da tartışmaya açmış durumda. Almanya Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) iç politika sözcüsü Stephan Mayer, “gelecek yasama döneminde çifte vatandaşlık kolaylığını iptal etmeliyiz” dedi.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) dış politika sözcüsü Norbert Röttgen, ‘Evet’ oylarının yüksek çıkmış olması eğiliminin Almanya’da çifte vatandaşlık tartışmasını etkileyeceğini söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de, referandumdaki eğilimin Almanya’da birlikte yaşama etkisi olacağını belirtti ve “Ben Almanya’daki Türkiye kökenlilerden gelecekte birlikte yaşam üzerine yapıcı tartışmalara katılmalarını bekliyorum” dedi.

Bu haber 222 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kürt, Alevi, işçi, engelli ve öğretmen kimliğiyle HDP İstanbul 1'inci b..