Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Avrupa'dan referanduma soruşturma çağrısı

Avrupa'dan referanduma soruşturma çağrısı

18 Nisan 2017, 18:38

Avrupa Komisyonu, Türkiye’den seçim usulsüzlükleri hakkında şeffaf soruşturma başlatmasını istedi.

Avrupa Birliği, önceki gün yapılan referandum sonuçlarına ilişkin ‘şeffaf bir inceleme’ yapılmasını talep etti. AB Komisyonu başsözcüsü Margaritis Schinas olağan basın toplantısında Türkiye hükümetine çağrı yaparak, sandıklarda hile ve manipülasyon yapıldığına dair iddiaların araştırılmasını istedi.

‘Türkiye hükümetine ve ilgili taraflara’ itidal tavsiye eden Schinas, Türkiye hükümetini uyararak, bundan sonra atılacak adımların mümkün olan en geniş mutabakatla hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti. AB sözcüsü Türkiye hükümetine ‘çok dikkatli olması’ çağrısı yaptı.

İDAM KIRMIZI ÇİZGİ

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogerini’nin referandumu takip etmek üzere Türkiye’de bulunan AGİT temsilcisi ile görüştüğünü belirten Schinas, ölüm cezasının geri getirilmesi konusunda net ifadeler kullandı. Ölüm cezasının AB’nin ‘en kırmızı çizgisi’ olduğunu kaydeden sözcü, "Eğer Türkiye ölüm cezasını geri getirmek için adım atarsa bu net bir şekilde ülkenin AB ailesinin bir parçası olmadığını gösterir" dedi. Sözcü, Türkiye’nin böyle bir adımı atması durumunda AB’nin tepkisinin ne olabileceği sorularına ise cevap vermedi.

Türkiye ile üyelik müzakerelerini düzenleyen Aralık 2004 tarihili AB Zirvesi Sonuç Bildirisi’nin 23. paragrafı aday bir ülkede demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, temel hak ve hürriyetlerin sürekli ihlal edilmesi durumunda AB Komisyonu’nun ya da üye ülkelerin üçte birinin teklifi ile müzakerelerin durdurulmasının talep edilebileceğini kayıtlara geçirmişti. Teklifin ardından üye ülkelerin nitelikli çoğunluğuyla müzakereler durdurulabiliyor. Referandumdan sonra Avrupa Parlamentosu’nun en büyük ikinci grubu Sosyalistler, müzakerelerin derhal durdurulmasını talep etmişti.

Bu haber 146 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sürpriz yok, beklenen oldu ve Türkiye 24 Haziran 2018’de “seçim savaşı” na ..