Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Baskıdan Alevi ve Kürt olduğumuzu söylemedik’

‘Baskıdan Alevi ve Kürt olduğumuzu söylemedik’

17 Nisan 2017, 18:02

Fadime Kocakaya Malatya Kürecik doğumlu bir Alevi kadını, ana. Bu politikanın sonucu olarak Malatya’dan çıkmak zorunda kalan ve uzun yıllar çocuklarını Alevi olmayan bir toplum içinde büyüttüğünü dile getiren Kocakaya, “Baskıdan ve zulümden Alevi olduğumuzu, Kürt olduğumuzu söylemedik” dedi.

Sistemin, Alevilerin yaşam alanı varlığını, demografik coğrafik yapısını ve nüfus dağılımını dönüşüme ve asimilasyona uğratmak amaçlı politikasının bir mağduru da Fadime Kocakaya.

PİRHA’ya konuşan Kocakaya, bir Alevi kadını olarak her zaman mazlumdan yana olduğunu dile getirerek tüm inançlara ve halklara ortak mücadele çağrısını yineledi.

“ALEVİ OLDUĞUMUZU SÖYLEYEMEDİK” 

İlk olarak ezilen toplumlardan yana olduğunu dile getiren Fadime Kocakaya, “Bugüne kadar biz Alevilerin bütün hakları sömürüldü. Yok sayıldık. Maraş, Dersim, Sivas ve Çorum’da katliamlara uğradık. Sürekli üzerimizde olan bu baskıdan Alevi olduğumuzu söyleyemedik. Ben çocuklarımı büyütürken bir Alevi olarak değil de, Alevi olmayan bir toplumla büyüttüm. Sonradan kendi gayretimce çocuklarımı Alevi olarak; ‘siz Alevisiniz, Kürtsünüz‘ diyerek büyüttüm. Şimdi ise çocuklarım hem Alevi hem de Kürt olduklarını biliyorlar“ diye konuştu.

“BU ZULMÜ HAKETMEDİK”

Bu bilinci çocuklarına önceden aşılamadığı için üzgün olduğunu dile getiren Kocakaya, “Kendi cemevlerimize sahip çıkamıyoruz. Dergahlarımıza sahip çıkamıyoruz ve kendi toplumumuza sahip çıkamıyoruz. Neden? Baskıdan ve zulümden dolayı. Biz Aleviler bu zulümü haketmedik. Bir toplumun içinde kendimizi dışlanmış gördük” dedi.

“HALKLAR KARDEŞ OLSUN”

Aleviler olarak insani haklarının olduğunu belirten Kocakaya, “Biz de insan değil miyiz?. Bu devlete vergi veriyoruz. Çocuklarımızı askere gönderiyoruz. 2 tane oğlum var ve onlarda bunu yapacak. Ben istiyorum ki halklar hep kardeş olsun, üzülmesin. Bu zulme karşı çıkılsın, dur denilsin“ diye çağrıda bulundu.

Ersin ÖZGÜL / İZMİR

Bu haber 184 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Word programında, bilgisayarımda çok çirkin bir imla programı var; faşizm d..