Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Ege Newroz'da buluşacak

Ege Newroz'da buluşacak

20 Mart 2017, 16:37

Ege Bölgesi'nde yarın yapılacak Newroz mitingleri için hazırlıklar tamamlandı. İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla’da yapılacak miting yeri ve saatleri duyurusu yapan tertip komiteleri, halka katılım çağrısı yaptı.

Ege Bölgesi'nde yarın yapılacak Newroz mitingleri için hazırlıklar tamamlandı. “Mutlaka kazanacağız” sloganıyla İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla’da yapılacak mitinglerin yer ve saati tertip komiteleri tarafından duyuruldu.

İZMİR

İzmir Newroz’una ilişkin bilgi veren Tertip Komitesi Başkanı ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Süleyman Gündüz, “Yarın kutlanacak Newroz alanında emekçileri, kadınları, çocukları, feministleri, bütün halkları alanda görmek istiyoruz. Kendi coşkumuzu rengimizi mücadelemizi yükseltmek istiyoruz. Yarın saat 14.00’de Gündoğdu meydanında olacağız ve Newroz’un ateşini Egeden Diyarbakır’a direnişle yükselteceğiz” dedi. Newroz alanının güvenliği kendileri tarafından sağlanacağını vurgulayan Gündüz, “Haftalardır gece gündüz bunun hazırlığını yapıyoruz. İlçelerde yakılan küçük Newroz ateşleri yarın Gündoğdu Meydanında büyük bir meşaleye dönüşecektir” diye belirtti.

MANİSA
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Manisa İl Eşbaşkanı Behçet Parıltı, Newroz çalışmalarının aynı zamanda referanduma yönelik bir çalışma olduğunu belirterek, “Newroz çalışmasında siyasal sürecin getirdikleri, kitlemize ve halkımıza sürekli anlatıyoruz. Newroza katılımcı olan milletvekilimiz Ercan Ataş ve MYK üyemiz Prof. Dr. Emine Beyza Üstün katılacak. Newroz alanına pankart ve afişler asıldı. Eşbaşkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın resimleri ile Ankara ve Suruç katliamında yaşamını yitirenlerin resimleri alanda yer alacak.” diye konuştu.

Son saate kadar çalışmalarını sürdüreceklerini anlatan Pırıltı, şunları söyledi: “Bütün baskılara rağmen biz yine alanlarda olacağız. Halkımızla alanlarda olacağız. Yarın saat 11.00 - 15.00 de Mareşal Fevzi Çakmak mahallesi Yeni Kapalı Pazar yerinde olacağız. Polis güvenliğinden sonra bizde kendi güvenliğimizi sağlayacağız. İnsanlarımızın içi rahat olsun herkes alanlarda olsun. Kimse alanları boş bırakmasın. Newroz bir diriliş ve direniş bayramıdır. Bizde diriliş ve direniş ile mücadele edeceğiz ve mutlaka kazanacağız.”

AYDIN

Efeler diyarı Aydın’ın mitingi ise, Efeler ilçesinin Osmanyozgatlı Mahallesi. HDP öncülüğünde yapılacak Newroz mitingine binlerce kişinin katılımı bekleniyor.

MUĞLA
Muğla’da Milas ilçesine bağlı Akkent Mahallesi Kapalı Pazar yerinde yapılacak Newroz mitinginin hazırlıkları tamamlandı. Newroz renginin "Hayır"a bürüneceğini dile getiren Tertip Komitesi üyesi Burhan Görü, "Her yıl Dehak'ın zulmüne karşı Demirci Kawa'nın direnişiyle yaktığımız Newroz ateşini bu yıl günümüz Dehaklarına karşı büyük bir coşku ile yakacağız. Biz bu Newroz ateşinde tekçiliği yakarak halklarımıza demokrasi ve özgür bir yaşamı getireceğiz" dedi. Halklara çağrıda bulunan Görü, herkesin Newroz alanlarına akın ederek direniş ateşinin etrafında "Hayır" halayına durmasını istedi.

Politika

Bu haber 204 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1915 Ermenilere uygulanan 'Soykırım' olaylarında hayatını kaybeden ..