Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alevilerin ses TV 10 susmayacak!

Alevilerin ses TV 10 susmayacak!

19 Mart 2017, 13:02

Alevi kurumları, OHAL kararnamesi ile kapatılan TV 10 televizyonunun açılması talebiyle 24. kez Galatasaray Meydanı'nda eylem yaptı.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Alevi kurumları, OHAL kararnameleriyle kapatılan TV 10’nun susmayacağı mesajını verdiler. Hacı Bektaşi Veli Anadolu Derneği, Karakoçan Dernekler Federasyonu (KARDEF),  Munzur Çevre Derneği,  Barış için kadın girişimi, Pir Sultan Abdal Kültür derneği, Peri Suyu Koruma Platformu'nun katıldığı bu haftaki eyleme HDP Pendik ve çok sayıda demokratik kitle örgütü de destek verdi. “Alevilerin sesi susturulamaz”, “Halkın sesi TV-Radyolar kapatılamaz” pankartlarının açıldığı eylemde hep bir ağızdan, “Özgür basın susturulamaz”, “Alevileri sesi susturulamaz” sloganları atıldı. 

‘HAKLARIMIZI İSTİYORUZ'

İlk konuşma Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş tarafından yapıldı. Alevi toplumu olarak eşit yurttaşlık mücadelesi verdiklerini hatırlatan Baş, “Devletten en doğal haklarımızı talep ediyoruz. Biz haklarımızı isterken elimizden televizyonlarımız, gazetelerimizi aldılar. Hükümete çok net çağrımız var. Biz haklarımızı istiyoruz. Siz elimizde olanları da alıyorsunuz. Bizim haklarımızı teslim edin, dişimiz tırnağımızla kurduğumuz televizyonlarımızı talan etmeyin” diye konuştu.

‘SESİMİZİ KISMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ'

Karakoçan Dernekleri Federasyonu  Başkanı Ali Edebali, televizyonları ve gazeteleri kapatan iktidarı kınadı. TV 10'un Alevilerin sesini kamuoyuna duyuran bir kanal olduğunu hatırlatan Edebali, TV 10 ‘nun bütün ezilenlerin sesi olduğunu kaydetti. Edebali, “Halkın sesini kısmaya kimsenin gücü yoktur.  Bizim sesimiz daha gür çıkacaktır. Bizi yok saymaları kendi sonlarını hazırlar” dedi.

‘BİZ BİR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi Genel Sekreteri Turgay Özkan, Alevilerin her dönemde iktidarların hedefinde olduğuna işaret ederek, “Biz aleviler her dönemde iktidarların zulmüne uğradık. Şimdi de KHK'larla, sesimiz olan kanalarımız, gazetelerimiz, radyolarımız kapatıldı. İktidar şunu iyi bilmeli; bizim sesimizi kesmeye çalışsalar da bunu başaramayacaklar. Onlar KHK'lar saldırsalar da biz bir olmaya devam edeceğiz. Aleviler vardır. Asla sesini kısamayacaksınız” diye konuştu. 

‘ÖTEKİLER ASLA BİAT ETMEYECEK’

Peri Suyu Koruma Platformu Adına Eren Akyol ise bu zulmü tarihten çok iyi bildiklerini ifade ederek,  “Şahsiyetler değişse de, iktidarlar muhalif bütün kesimlere baskı uygulamaya çalıştı. Muhaliflerin sesini kesmeye çalıştılar. Ama ötekiler asla biat etmemiştir. Biat etmeyecektir. İktidarın TV 10 gibi kanalları kapatması, doğa talanını halka duyurmak istememelerinin nedenidir. Bu yüzden biz TV 10 yanındayız” dedi. 

Eylem, Alevi deyişlerinin söylenmesiyle son buldu.
 

Bu haber 232 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Word programında, bilgisayarımda çok çirkin bir imla programı var; faşizm d..