Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / İMC TV için hukuki yollar aranıyor

İMC TV için hukuki yollar aranıyor

27 Şubat 2016, 17:34

Savcılık talimatıyla TÜRKSAT tarafından yayını durdurulan İMC TV için avukatlar idari yargı yoluna başvuru yapacak ve yasal yetkisini aşan savcıyı HSYK'ya şikayet ederek özel hukuk davası açacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat ile IMC TV'nin yayını, TÜRKSAT tarafından sözleşmesinin feshedilmesi sonucu karartıldı.

TV'leri denetleme görevinin RTÜK'e ait olmasına rağmen yasal ve anayasal hukuk ihlali anlamına gelen kararla, savcılık ve TÜRKSAT tarafından RTÜK devre dışı bırakıldı.

İMC TV İÇİN AVUKATLAR BİZ DİZİ HUKUKSAL YOL İZLEYECEK

İlk dolarak idari yargı yoluyla; "Bu konularda işlem RTÜK'e aittir. Bu yayının kesilmesi İMC TV ile TÜRKSAT arasındaki sözleşmeden kaynaklanmamaktadır. Bizzat savcılık talimatı ile bu yasadışı uygulama şirket tarafından gerçekleştirilmiştir" denilecek.

Avukatlar, TÜRKSAT için söz konusu idari işlemi yapma bakımından yetkili bir idari pozisyonda olmadığı ve bu işlemin yok hükmünde olduğu noktasında da yargıya başvuruda bulanacak.

Avukatlar talimatı veren Cumhuriyet Savcısı için ise Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) başvuru yapacak ve özel hukuk davası açacak. Öte yandan halkın haber alma hürriyetine haksız bir şekilde müdahale edildiği için de yargı yollarına başvuru yapılacak.

Bu haber 728 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü, Dersimli sanatç..