Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 2016 yılında 328 kadın katledildi

2016 yılında 328 kadın katledildi

02 Ocak 2017, 17:16

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2016 raporuna göre, bir yılda 328 kadın katledildi, kadın katliamlarının yüzde 50’si ise OHAL döneminde gerçekleşti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın katliamları ile ilgili hazırladığı 2016 raporunu kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre, geçen yıllara oranla 2016 yılında kadın katliamları arttı ve 328 kadın hayatını kaybetti. Bu yıl kadın katliamlarının yüzde 50’si OHAL döneminde gerçekleşti. Raporda, kadınların direnişi sayesinde önemli kazanımların da elde edildiğinin altı çizildi.

'Yakınları tarafından öldürüldüler'

Katledilen kadınların yüzde 45’inin kendi hayatlarına dair karar almak istediği, boşanmak ve ilişkisini sonlandırmak istediği için öldürüldüğüne yer verilen raporda, “Kadınlar en yakınları tarafından öldürülürken, yüzde 46’sının çocuğu vardı. Devlet tarafından korunmayan kadınlara yönelik şiddet OHAL dönemiyle beraber artmış, kadınlar türlü işkencelerle öldürüldü. Bu yıl kadınların yüzde 70’i silahla ve kesici aletle öldürüldü. Bu yıl öldürülen kadınların yüzde 20’si genç kadınlarken, yine OHAL dönemiyle beraber 15 yaşından küçük kız çocuklarının da erkekler tarafından öldürülmesine şahit olduk” ifadelerine yer verildi.

Kadın katliamlarının en çok yaşandığı iller

Rapora göre, kadın katliamlarının en çok yaşandığı iller ise İstanbul’da 34, Adana’da 17, Ankara ve İzmir’de 16, Antalya ve Antep’te 14, Kocaeli ve Muğla’da 11, Manisa ve Konya’da 10 olarak belirlendi. 2016 yılının kadınların direnişi sayesinde önemli kazanımların da elde edildiği bir yıl olduğu belirtilen açıklamada, “AKP’nin 'erken yaşta zorla evlendirme ve tecavüzü kapsayan çocuk istismarını' yasalaştırmak için bir gecede geçirmeye çalıştığı ‘utanç önergesi’nin iptal ettirilmesiydi. Kadınların güçlü direnişi sayesinde önce geri çekilen önerge, ardından iptal edildi” denildi.

Çocuk ve kadın ayrımı yapılmadan hazırlandığı belirtilen raporda, 2016 yılında 328 kadının erkekler tarafından katledildiği ve yaşanan katliamların yarısının OHAL döneminde gerçekleştiği kaydedildi. Raporda, şöyle devam edildi: “Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi maddelerine göre kadın cinayeti verilerinin çıkartılması ve nedenlerin tespitleri devletin görevidir. Ancak AKP tespitten ziyade yaptığı açılamalarla üstünü örtmeye çalışmakla birlikte kadın cinayetlerinin artmasına sebep olmuştur. Çocuk düşmanı politikaları çocuk istismarının artmasına, çocukların öldürülmesinde yol açmıştır.”

‘Ocak ayında 30 kadın katledildi'

Ocak ayında 36 kadının hayatını kaybettiği vurgulanan raporda, öldürülen 36 kadından 24’ünün çocuğunun olduğu bilgisi paylaşıldı.

‘Mart ayında 94 kadın katledildi'

Mart ayında 94 kadının katledildi belirtilen raporda, hükümetin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne engel olmaya çalıştığı hatırlatılarak, “6284 sayılı koruma kanununu etkin uygulamayan, kadınları korumayan valilik; kadınların sorun ve taleplerini dile getireceği böyle bir günde ‘güvenlik’ dedi, eylemi yasaklamaya çalıştı. Kadınlar bu yasağı deldi ve Türkiye’nin dört bir yanında meydanlardaydı” diye belirtildi.

‘45 çocuk istismara uğradı'

Raporda, Mart ayında Karaman’da Ensar Vakfı’nda 45 çocuğun istismara maruz kaldığı anımsatılarak, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu Ensar Vakfı’nı da tecavüzcüleri de resmen savunarak 'bir kereden bir şey olmaz' dedi. Çocuk istismarını aklamaya yönelik politikalar ve söylemlere karşı Diyanet'in fetvasında olduğu gibi toplum Ensar’da tecavüze uğrayan çocukları yalnız bırakmadı” denildi.

‘Mayıs ayına kadar 136 kadın öldürüldü'

Mayıs ayına kadar 136 kadının öldürüldüğü kaydedilen raporda, öldürülen kadınların 66’sının yani yüzde 50’sinin boşanmak, ilişkisini sonlandırmak ve kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldüğü ifade edildi.

Haziran ayında Yalova’da 12 yaşındaki Gizem’in cinsel saldırıya direndiği için katledildiği belirtilen raporda, hükümetin "Bir kereden bir şey olmaz" zihniyeti sonucu Bursa’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sevgi Evleri’nde ve Bitlis Ensar Vakfı’nda çocukların istismara uğradığı hatırlatıldı.

‘151 kadın öldürüldü, 128 çocuk annesiz kaldı'

Haziran ayının başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Anneliği reddeden, evini çekip çevirmeyen kadın eksiktir; yarımdır" açıklamasında bulunduğu hatırlatılan raporda, Haziran ayına kadar 151 kadının katledildiği ve 128 çocuğun ise annesiz bırakıldığı aktarıldı.

‘OHAL ile kadın cinayeti 2 kat arttı'

 

OHAL ile birlikte kadın cinayetlerinin 2 kat arttığı bilgisine yer verilen raporda, Eskişehir’de 17 yaşındaki Kader Kaya’nın cinsel saldırıya direndiği için ve Batman’da ise 17 yaşındaki Amine Demirtaş’ın telefon şifresi vermediği için ağabeyi tarafından dövülerek katledildiği anımsatıldı. Raporda yine Bursa’da Kadriye isimli kadının ayrıldığı eşi tarafından bomba ile öldürülmeye çalışıldığı belirtilerek, İstanbul’da trans kadın Hande Kader’in yakıldığı aktarıldı. 


’76 çocuk istismara uğradı'

 

AK Parti hükümetinin Ensar’da olduğu gibi Adıyaman Gerger İmam Hatip Lisesi’nde istismarı gizlemeye çalıştığı belirten raporda, 76 çocuğun burada istismara maruz bırakıldığının altı çizildi. İzmir’de ise 9 yaşındaki bir çocuğun kendisine cinsel saldırıda bulunan kişiyi görme korkusundan kalp krizi geçirdiği belirtilen raporda, Kahramanmaraş’ta 8 yaşındaki bir çocuğun ise aynı sebeple intihara kalkıştığı bilgisi verildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:
“İstanbul’da Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için tekme atıldı. Başbakan ‘mırıldanabilir’ açıklamasında bulunarak şiddeti resmen onayladı. 'Mırıldanabilir' açıklamasından sonra ise Trabzonda epilasyon broşürü dağıtanlara saldırı gerçekleşti, İstanbul’da bir markette ‘düzgün yürü’ diyerek bir kadına saldırıldı. Yine aylar sonra spor yaparken saldırıya uğrayan Ebru Tireli’nin ‘her yerim kapalıydı’ açıklamasını yapmasının ‘mırıldanabilirsin’ söyleminin bir sonucudur.”

(diha)

Bu haber 601 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı Ekim ayı raporuna..