Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / '5 ayda 147 kadın katledildi'

'5 ayda 147 kadın katledildi'

16 Aralık 2016, 18:48

OHAL’in ilan edildiği Temmuz ayından bu yana Türkiye’de 147 kadın erkekler tarafından öldürülürken, Adana Kadın Platformu üyesi Avukat Fatoş Hacıvelioğlu, OHAL döneminde şiddetin artış gösterdiğine dikkat çekti.

AK Parti’nin iktidara gelmesi ile birlikte kadına yönelik şiddet her geçen gün artış gösterirken, ilan edilen OHAL ile birlikte ise bu durum en ağır bilançoya ulaştı. OHAL’in ilan edildiği Temmuz ayından Kasım ayına kadar Türkiye genelinde 147 kadın erkekler tarafından katledildi. OHAL süresi boyunca kadına yönelik şiddet ve katliamların bilançosu şöyle; “OHAL’in başladığı Temmuz ayında; İç Anadolu Bölgesi’nde 5 kadın, İzmir’de 2, Yozgat, Balıkesir, Antalya, Adana, Mersin, Konya, Van, Giresun’da, toplam 17 kadın katledildi.

Ağustos ayında ise; 33 kadın erkek tarafından katledilirken bir kadın intihara sürüklendi. Aynı zamanda 26 kadına cinsel şiddet uygulandı ve 23 çocuk istismara uğradı. Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller olan Konya’da 4 kadın; Antalya ve Manisa’da 3 kadın; Diyarbakır, Düzce ve Samsun’da 2 kadın katledildi.

Eylül ayında 35 kadın erkek tarafından katledilirken, 44 kadın cinsel şiddette maruz kaldı, 15 çocuk istismara uğradı, 3 nefret suçu işlendi.Ekim ayında ise; 35 kadın erkek tarafından katledilirken, 21 kadına cinsel şiddet uygulandı, 29 çocuk istismara uğradı, 3 nefret suçu işlendi. Kasım ayında ise; 28 kadın katledildi. 100 çocuk cinsel istismara uğradı. 19 kadın cinsel şiddette maruz kalırken, 1 trans kadına karşı ise nefret suçu işlendi.

‘Erkekler ceza almayacaklarını biliyor'

OHAL döneminde şiddetin artış gösterdiğini ifade eden Adana Kadın Platformu üyesi Avukat Fatoş Hacıvelioğlu, “OHAL döneminde yargının içinde bulunduğu durum belli, dosyalar belli. Davalara kanalize olmuş bir yargı ve bu kargaşada erkekler ne yapsa da cezayı almayacağını biliyor” diyerek bu nedenle daha fazla kadın cinayetlerinin işlendiğine dikkat çekti. Erkeklerin yaşanan yargı karmaşasından yararlandığını söyleyen Hacıvelioğlu, hükümetin desteğini de alan erkeklerin daha da güven kazandığını dile getirdi.

‘Türkiye'de her gün 5 kadın öldürülüyor'

Erkeklerin hukuksal olarak arkalarında bir güç olduğunu görünce daha da şiddete meyil gösterdiklerini kaydeden Hacıvelioğlu, Türkiye’de hergün en az beş kadıın öldürüldüğünü söyledi. OHAL süreci ile beraber haksız tahrik indirimi yapılan dosyaların artmaya başladığına değinen Hacıvelioğlu, kadın mücadelesi ile bunun önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi. Hacıvelioğlu, istismarda bulunan kişi ile cinsel saldırıya uğrayan kişiyi evlendirme politikasının ise mahkemeleri boşaltmak ve tecavüzcülere yol açmak olduğunu söyleyerek, “Bunların hepsi kadın cinayetleri için bir etkendir” diye konuştu.

diha

Bu haber 485 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Diyarbakır ve Antep’teki gözaltılara tepki gösteren kadın örgütleri, “Bizi ..