Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Geri çekme iptal et!

Geri çekme iptal et!

23 Kasım 2016, 19:12

AKP, iç ve dış kamuoyunda infial yaratan cinsel istismar düzenlemesini geri çekmek zorunda kaldı. Tecavüzcüleri AK’latmayacağız’ diyen kadınlar da tasarının geri çekilmesini değil, iptal edilmesini istedi.

Dün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen ve kadınlar başta olmak üzere kamuoyunun tepkisine neden olan cinsel istismar düzenlemesine ilişkin tasarı komisyona çekildi. Meclis önünde toplanan kadınlar ise tasarının geri çekilmesini değil, iptal edilmesini istedi.

Yeniden incelenecek

Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Türk Başbakanı Binali Yıldırım, Erdoğan'ın çağrısına dikkat çekerek muhalefetin ve kamuoyunun tepkisine neden olan cinsel istismar önergesinin geri çekildiğini açıkladı. Yıldırım, "Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz" dedi.

Tasarının neden hazırlandığını da anlatan Yıldırım, seçim meydanlarında hem kendilerinin hem de muhalefet partilerinin bu sorunla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da daha sonra yaptığı açıklamada önergenin tartışmalara neden olan bölümünün çıkarılacağını ve geri kalan bölümünün yasalaşacağını duyurdu.

Recep Tayyip Erdoğan Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada "Hükümetin toplumun değişik kesimlerinden gelen eleştiri ve önerileri dikkate alarak, geniş bir mutabakat içerisinde bu sorunu çözmesinde büyük fayda görüyorum'' görüşünü dile getirmişti.

Kadınlar Meclis önündeydi

Türkiye'nin çeşitli illerinden Ankara'ya giden kadınlar, cinsel istismar önergesini protesto etmek amacıyla Meclis’in önünde bir araya geldi. Eylem, Ankara Kadın Platformu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nin öncülüğünde düzenlendi.

Önergenin komisyona çekilmesini yeterli bulmayan kadınlar, söz konusu yasal düzenlemenin tamamen iptal edilmesini istedi.

“Çocuk gelin yoktur, sapık erkek vardır”, “Tecavüz meşrulaştırılamaz”, “Çocuğuma dokunma” ve “Akıl dışı, ahlak dışı önergeyi kabul etmiyoruz” dövizleri taşıyan ve "Tecavüzcüleri AK’latmayacağız”, “AKP yasanı al başına çal”, “Kadınlar meclise önerge sepete”, “Halka değil Ensarcıya barikat” ve “Hırsız katil tecavüzcü AKP” sloganları atan kadınlar, sosyal medyadan da eyleme destek verdi.

‘Önerge yok edilsin’

Meclis önündeki kadın örgütlerinin temsilcileri daha sonra meclise alındı. Kadınlar burada basın açıklamasını okuyarak taleplerini dile getirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Türkiye Temsilcisi Gülsüm Kav, biz Türkiye’nin tarihine utanç belgesi düşmüş olan bu çocuk istismarı ve tecavüzü yasallaştırılmak istenen yasanın tümüyle ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bu sabah bir haber aldık, komisyon geri çekilmiş. Ancak komisyona geri çekilmesini değil, bu önergenin yok edilmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Ankara Kadın Platformu'ndan Yurdagül Çapat da, "OHAL bahanesi ile tecavüzcülerin salıverilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse ise, "Bizler iktidarı samimi olmaya çağırıyoruz. Yasalar ahlak ve toplum yasalarına aykırı olmaz" dedi. 

Meclis önündeki protestolara katılmak isteyen gruplara da polis tarafından müdahale edildi. Meclis'e yürümekte ısrarcı olan Halkevi üyelerine polis gazla müdahale etti ve birçok kişiyi darp etti.

 

 

Ne olmuştu?

AKP’li vekiller cinsel istismar suçunda yeni bir yargılama düzeni getiren önergeyi geçen hafta meclis genel kurulunun gündemine getirmişti. AKP’li vekillerin oylarıyla kabul edilen önergenin hayata geçebilmesi için Meclis’te son oylamanın dün yapılması planlanmıştı. 

Geçen hafta kabul edilen önergede, 'Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması, hüküm verilmiş ise infazın ertelenmesi, evliliğin failin kusuruyla bitmesi halinde de fail hakkındaki hükmün tekrar uygulanması' öngörülüyor.

Politika

Bu haber 515 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı Ekim ayı raporuna..