Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'AKP'ye tecavüzcüleri aklatmayacağız'

'AKP'ye tecavüzcüleri aklatmayacağız'

19 Kasım 2016, 12:02

AKP’nin tecavüzü aklayan yeni yasa tasarısına karşı kadınlar sokaklara döküldü. HDP öncülüğünde Kadıköy’de, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öncülüğünde ise Taksim’de bir araya gelen yüzlerce kadın, AKPye “Tecavüzcüleri aklatmayacağız” mesajını verdi.

AKP iktidarının tecavüzcüyü aklayan yeni yasa tasarısına karşı sokağa çıkan kadınlar, bu skandal yasaya geçit vermeyeceklerini vurguladı. HDP öncülüğünde Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, tecavüzcüleri aklatmayacaklarını haykırdı. “AKP elini kız çocuklarından çek”, “Bu yasa çocukları tecavüzcüleriyle evlendirecek. Sessiz kalma!”, “Bu yasa meclisten geçmeyecek” dövizlerini taşıyan kadınlar, hep bir ağızdan, "Kadınlar her yerde direnişte”, “Tecavüzü size aklatmayacağız” “Bu yasa meclisten geçmeyecek”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” , “Jin jiyan azadî” sloganlarını attı.

'Bu yasa çöpe atılana kadar sokaklardayız'

Kadın örgütleri adına ilk konuşmayı yapan HDP MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu, her gün insanlık suçu işleyen AKP iktidarının, son olarak çıkartmak istediği akıl almaz yasayla 4 bin tecavüzcüyü aklamaya çalıştığını hatırlattı. 14 yıllık AKP iktidarı sürecinde kadın cinayetlerinin tavan yaptığına dikkat çeken Gülsüm, AKP’nin kadınlara, 'Sus, itaat et, çocuk doğur', kadın cinayetlerini işleyenlere ceza indirimi politikalarının, tecavüzcüleri aklama noktasına geldiğini vurguladı. Kadınların bu yasayı kesinlikle kabul etmeyeceğini dile getiren Gülsüm, tecavüzün insanlık suçu olduğunu altını çizerek, bu yasa çöpe atılana kadar sokaklarda olacaklarının mesajını verdi.

Gülsüm'ün sonra söz alan Yeryüzü Kadınları üyesi Semra Uzunok, kadınlar olarak bu yasa tasarısına geçit vermeyeceklerini altını çizdi. 17 Kasım gecesi AKP'li milletvekilleri tarafından TBMM'ye, çocuklara yönelik cinsel istismarın evlilik şartıyla affedilmesinin önünü açan önergenin 22 Kasım Salı 14.00'te oylanacağına işaret eden Semra, bu önergenin yaratacağı sonuçları şöyle sıraladı:

“*Cinsel ilişkide rıza yaşı 15’ten 12’ye indirilebilecek, süren ceza davalarındaki ve bundan sonra gerçekleşecek istismarların failleri korunacak.

*Cinsel istismar faillerine geriye dönük ceza affı getiriliyor. Önerge geçmiş cinsel suçları aklayarak, çocuk istismarcılarını affetmeyi hedefliyor.

*Bundan böyle Türkiye’de kız çocuklarının 12 yaşından itibaren cinsel saldırıya ve zorla evlilik şiddetine maruz bırakılmasının 'yasal zemini' hazırlanıyor.”

“Biz kadınlar ne çocuk istismarını ne de tecavüzü aklayacak hiçbir yasaya izin vermeyeceğiz” diyen Semra, tüm kadınları Cumartesi günü saat 18.00 Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılacak eyleme çağırdı.

‘IŞİD zihniyetine izin vermeyeceğiz'

İstanbul‘da kadınların ikinci eylem adresi ise Taksim Galatasaray Meydanı oldu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, tepkilerini skandal önergeyi yırtarak gösterdi. Erkek şiddetiyle katledilen Özgecan Aslan ve Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil ve çok sayıda mağdur ailenin katıldığı eyleme, CHP ile EHP’li kadınların yanı sıra Kaldıraç, Cem Vakfı destek verdi. “Çocuk istismarlarını aklatmayacağız” yazılı pankartı açan kadınlar, IŞİD zihniyetine geçit vermeyeceklerini vurguladı. “AKP elini çocuklardan çek”, “ Tecavüzcüleri aklatmayacağız”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganlarını atan kadınlar, bu yasasının geçmeyeceğini kaydetti. Eylemde söz alan Özgecan Aslan’ın kuzeni Karanfil Aslan, “Saray sevinmesin çünkü bu yasayı geçirtmeyeceğiz” diyerek, AKP’li milletvekillerinin ve bakanların eşlerine, "Bize katılın” çağrısını yaptı.

Kadınlar skandal önergeyi yırtarak isyan etti

Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil ise yasaya şu sözlerle tepki gösterdi: “Benim 17 yaşında biz kızım var, Allah göstermesin başına bir şey gelse tecavüzcüsüyle bir ömür boyu geçirmesine izin mi vereceğim? Bu yasayı hazırlayanların parmakları kırılsın. Ben de Müslümanım ama sizden değilim Allah sizi kahretsin.”

Konuşmaların ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına açıklamayı Meltem Figen okudu. Ekim ayında çocuk istismarının iki katına çıktığını, 29 çocuğun cinsel istismara uğradığına dikkat çeken Meltem, “AKP’nin oldu bittiye getirerek geçirmeye çalıştığı çocukların istismarcısıyla evlenmesinin önünü açan bu önerge reddedilmelidir. Biz kadınlar olarak bu önergenin meclisten geçmesini izin vermeyeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar ellerinde tuttukları skandal önergeyi yırttı.

 

Bu haber 493 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı Ekim ayı raporuna..