Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Haziran ayında 15 kadın katledildi

Haziran ayında 15 kadın katledildi

04 Temmuz 2016, 14:32

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu; yayınladığı Haziran ayı raporunda, 2016 yılının ilk 6 ayında 153 kadının, Haziran ayında ise 15 kadının katledildiğini belirtti

HABER MERKEZİ - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetleri ile ilgili hazırladığı Haziran ayı raporunu kamuoyu ile paylaştı. 2016 yılının ilk 6 ayında 153 kadının katledildiğine yer verilen raporda, sadece Haziran ayında 15 kadının katledildiği belirtildi. Raporda, yıllara oranla kadın cinayetlerinin son 2 yılda ciddi artış gösterdiğine vurgu yapılırken, 2010-2015 yılları arasında bin 345 kadının katledildiğine yer verildi.

Bu ay 19 çocuk annesiz kaldı...

Kendi hayatları hakkında karar almak istedikleri için kadınların öldürüldüğüne değinilen raporda, şöyle devam edildi: Bu ay öldürülen kadınların yüzde 50’si hem evli hem de çocuklu. Haziran ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan kadını hiçe sayıp 'anneliği reddeden, evini çekip çevirmeyen kadın eksiktir; yarımdır' açıklamasında bulunurken, kadınların kendi hayatları hakkında karar vermek istedikleri için öldürüldüğü bu ayki verilerle bir kez daha karşımıza çıktı. 19 çocuk annesiz kaldı. Kadınların yüzde 50’si ilişkisini sonlandırmak, kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldü. Kadınların yüzde 60’ı eşi, erkek arkadaşı tarafından öldürüldü.

Vahşetin dozu gittikçe artıyor

Haziran ayında kadınların yüzde 55’inin silahla öldürüldüğü kaydedilen raporda, "Savaş çığırtkanlığı ile ülkemizde bombaların patlaması normalleştirilmeye çalışılırken, kadınlar bu savaş ortamında bombalarla öldürülürken, bu politikalar kadın cinayetlerinin de artmasına sebep oluyor, kadın cinayetlerindeki vahşetin dozu gittikçe artıyor.

Devlet korumuyor...

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller olan İstanbul, Adana, Muğla, Kocaeli, Manisa illerinde bu ay 2'şer kadın öldürüldü. Öldürülen kadın kardeşlerimizin yüzde 100’ünün devlet tarafından korunup korunmadığı tespit edilemiyor. Bunun anlamı açıkça kadınlar korunmuyor demektir. Devlet burada tersini iddia ediyorlarsa bu konuda açıklama yapmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Savaş politikaları etkiliyor...

2016 yılının ilk yarısında 153 kadının katledildiğine vurgu yapılan raporda, şunlar aktarıldı: "AKP iktidarı boyunca kadın cinayetleri artarak devam etmiş, 2010-2015 yılları arasında bin 345 kadın kardeşimizi kaybettik. 6284 sayılı koruma kanunun çıkartılması gibi kadınların mücadelesi ile kadın cinayeti oranları 2011 yılında düşse de AKP’nin kadın düşmanı politikaları, savaş ortamı 2015 yılından itibaren ciddi oranlarda artmasına sebebiyet veriyor. Yine bu yıl geçmiş yıllara oranla kadınlar için ölüm, taciz, tecavüz demek olan IŞİD zihniyetinin benimsenmesi kadın cinayetlerinde vahşeti artırıyor. Silah kullanım oranı bu yılın ilk 6 ayında, geçen yıla oranla yüzde 10’luk artış gösterdi.

(DİHA)

Bu haber 457 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Adana Ceyhan’da Nuh Gürel adlı erkek, 6 ay önce boşandığı Lütfiye Yüksel’i ..